شبکه تی‌جی۱ ایتالیا با نشر سندی ادعا کرده است که قطر برای اشرف‌غنی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، بیش‌ از ۱۱۰ میلیون دالر رشوت داد تا در برابر طالبان مقاومت نکند.

شبکه تی‌جی۱ ایتالیا روز پنج‌شنبه، ۲ فبروری، سند دریافت این پول را نشر کرده‌ که پای آن اجمل احمدی، رییس بانک مرکزی وقت افغانستان، امضا کرده است.

در این سند آمده است: «[به تاریخ ۷جولای ۲۰۲۱] این‌جانب اجمل احمدی رییس کل د افغانستان بانک و نماینده خاص اشرف‌غنی، در ملاقاتی که در کابل با محترم مطلق ماجد القحطانی داشتم، یک پارچه چک را به‌ ارزش ۱۱۰ میلیون و ۴۷۸ هزار دالر دریافت کردم.»

در گزارش گفته شده که آقای القحطانی در آن تاریخ در کابل بوده و با اشرف‌غنی نیز در ارگ ریاست جمهوری ملاقات کرده است.

هدف از دریافت این پول رشوت برای عدم مقاومت در برابر طالبان عنوان شده است.

در سند افشاشده دلیل پرداخت این پول به اشرف‌غنی ذکر نشده، اما یک‌ ماه پس از  دریافت این «هدیه»، با نزدیک‌شدن طالبان به کابل، اشرف‌غنی از کشور خارج شد و آن زمان برخی از رسانه‌ها خبر انتقال میلیون‌ها دالر از سوی وی را نشر کردند.

فلیپو روسی، خبرنگار این شبکه ایتالیایی که این گزارش تحقیقی را تهیه کرده، می‌گوید که این گزارش را براساس صحبت با منابع و مرور اسناد تهیه کرده است.

به گفته او، از کابل به نیروهای امنیتی افغان دستور داده می‌شد که در برابر طالبان مقاومت نکنند و عقب‌نشینی کنند.

با این حال، در مورد این خبر تبصره‌هایی وجود دارد و سند ارایه‌شده از سوی‌ برخی از خبرنگاران خارجی ضعیف عنوان شده است.

در همین حال، پس از نشر این خبر از سوی رسانه‌ها، مکتوبی دیگر نشر شده است که حاوی اطلاعات در مورد دریافت یک یادداشت محرمانه همراه با  ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر توسط محمدعمر داوودزی، نماینده خاص غنی در امور صلح، از طرف سفیر وقت قطر به تاریخ ۱۷ ماه می ۲۰۲۱ است .

این ادعا در حالی صورت گرفته است که پس‌ از سقوط دولت پیشین، چندین مقام ارشد نظامی در حکومت غنی مدعی شده‌اند که به‌ آنان دستور داده می‌شد تا در برابر طالبان جنگ نکنند.

طالبان پس‌از فرار اشرف‌غنی در ۱۵ آگست ۲۰۲۱ وارد کابل شدند و اکنون نزدیک به‌ دو سال است که بر افغانستان تسلط دارند، اما تاکنون هیچ کشوری آنان را به ‌رسمیت نشناخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *