نهادهای مسوول امنیت ملی جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، گفته‌اند که تسلط طالبان بر افغانستان به خشونت و شرایط بد انسانی کمک کرده و برای امنیت ملی امریکا تهدید ایجاد کرده است.

فاکس‌نیوز گزارش داده است که رهبران اف‌بی‌آی و دفتر اداره استخبارات ملی امریکا، روز سه‌شنبه، ۱۵ نوامبر، پس از نزدیک به ۱۵ ماه تسلط طالبان بر افغانستان تحقیقی را به کمیته امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان امریکا ارایه کرده‌اند که نشان می‌دهد طالبان به امنیت ملی امریکا تهدید هستند.

کریستوفر رای، رییس اف‌بی‌آی، گفته است که این نهاد «در مورد تسلط طالبان بر افغانستان همچنان نگران است.»

رای خاطرنشان کرده است که هدف سازمان‌های تروریستی خارجی مانند القاعده، داعش و وابسته‌گان آن‌ها در سراسر جهان «اجرا یا الهام بخشیدن به حملات گسترده در امریکا است.»

کریستین ابی‌زید، مدیر دفتر مرکز ملی ضد تروریسم اداره استخبارات ملی امریکا، گفته است که یکی از شاخه‌های القاعده در افغانستان همچنان قصد دارد به منافع امریکا ضربه بزند.

ابی‌زید «افراط گرایی خشونت‌آمیز» را هنوز هم تهدیدی برای غرب دانسته و گفته است این امر می‌تواند به «وخیم‌تر شدن شرایط انسانی در مناطقی مانند افغانستان، سومالیا و یمن» کمک کند.

ابی‌زید همچنان افزوده است که اکنون به نظر می‌رسد که شاخه خراسان داعش به فعالیت‌هایش در خارج از افغانستان نیز روی آورده است.

پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تاکنون چندین مقام و نهاد ایالات متحده از خطری که ممکن است طالبان به این کشور و کشورهای دیگر ایجاد کنند، هشدار داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *