براساس گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، گفته است که تشکیل یک «دولت فراگیر متشکل از همه اقوام» در افغانستان در اولویت روسیه و کشورهای منطقه قرار دارد.

پوتین روز چهارشنبه، ۲ قوس، در نشست سران پیمان امنیت جمعی گفت که در این مرحله، زمان «اطمینان از تشکیل یک دولت واقعاً فراگیر در افغانستان است، که شامل نماینده‌گان همه اقوام در سطح مناسب باشد.»

به گفته او، خطر نفوذ «شبه‌نظامیان سازمان‌های تروریستی بین‌المللی مختلف» از افغانستان به قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی همچنان زیاد است.

پوتین افزود: «وضعیت در افغانستان همچنان دشوار است و احتمال نفوذ شبه‌نظامیان به سرزمین‌های کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی زیاد است.»

وی همچنین در این نشست گفت که کشورش بر این باور است که هماهنگی بیشتر در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی درباره تمام جنبه‌های کلیدی مشکل افغانستان یک نیاز است.

به گفته او، ادامه کار نزدیک در زمینه کشف به موقع تهدیدات تروریسم، افراط‌گرایی و جنایات مواد مخدر ضروری است.

پوتین در ادامه گفت: «البته [لازم است] این تهدیدها با کمک عملیات ویژه مشترک و اقدامات عملیاتی که کارایی آن‌ها را ثابت کرده است، خنثا شود.»

استانیسلاوزاس، دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی نیز در این نشست خطاب به سران کشورها، وضعیت در مرزهای افغانستان را خطرناک توصیف کرده است.

او که پیش از پوتین صحبت کرد گفت که خطر گسترش فعالیت‌های تروریستی، قاچاق غیرقانونی سلاح و مواد مخدر از افغانستان به خاک کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی وجود دارد.

افزون بر رییس‌جمهور روسیه، امام‌علی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس و قدیر جباروف، رییس‌جمهور قرقیزستان نیز در این نشست حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *