رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در واکنش به حمله پیشاور‌،‌ پاکستان را به برنامه‌های درازمدت و صبر استراتژیک فراخواند و پیشنهاد همکاری در این زمینه را داد.

اشرف غنی نوشت: ما مردم افغانستان که از اختلافات و تفرقه بین‌المللی و منطقه‌ای رنج برده‌ایم، می‌خواهیم در این روند مشارکت کنیم.

در حمله انتحاری روز دوشنبه به مسجدی در پیشاور که تحریک طالبان پاکستان مسئولیت آن را به عهده گرفت، دست‌کم ۳۲ نمازگزار کشته و ۱۴۷ نفر زخمی شدند.

محمداشرف غنی،‌ رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در یک رشته توییت این حمله را محکوم کرد و با خانواده‌های کشته‌شدگان ابراز همدردی کرد.

او در ادامه توییت خود نوشت: غلبه بر تروریسم نیازمند یک توافق کافی جمعی در میان جهان اسلام و بخصوص در منطقه است تا عوامل ریشه‌ای تروریسم شناسایی و به آن پرداخته شود.

آقای غنی می‌گوید پاکستان این فرصت را دارد که راه‌حلی بدیع برای حل مشکلی ارايه کند که تاکنون فقط از راه نظامی با آن برخورد شده است.

به پیشنهاد اشرف غنی، اقدامات تاکتیکی کوتاه‌مدت باید جای خود را به چشم‌انداز بلندمدت، صبر استراتژیک و هماهنگی میان دولت و مردم بدهد تا به نتیجه برسد.

رئیس‌جمهور فراری افغانستان در پایان رشته توییت خود نوشته است: ما مردم افغانستان که از عدم توافق منطقه‌ای و بین‌المللی به‌گونه فجیعی رنج برده‌ایم آماده و علاقه‌مند سهم‌گیری در چنین راهبرد سازنده‌ای هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *