حنیف اتمر، وزیر خارجه حکومت پیشین، نظام فدرالی را برای افغانستان مناسب نمی‌داند و می‌گوید که «در حالت کنونی فدرالیسم زمینه حاکم ‌شدن ملوک‌الطوایفی را فراهم می‌کند.»

او در گفت‌وگو با رسانه «ای‌بی‌ان» که روز دوشنبه، ۹ عقرب، نشر شد، تاکید کرده که «افغانستان به یک نظام واحد سیاسی نیاز دارد.»

او گفته است که مردم افغانستان نظام فدرالی را در لویه‌جرگه قانون اساسی سال ۲۰۰۴ رد کردند و در قانون اساسی هم فدرالیسم نیست.

حنیف اتمر چندی پیش جریان سیاسی «حرکت ملی صلح و عدالت» را با شماری از چهره‌های سیاسی و مقام‌های حکومت پیشین که بیشترشان در خارج از کشور هستند، ایجاد کرده است.

او در زمان اعلام این جریان سیاسی، از طالبان خواست که مطابق تعهدات‌شان در توافق‌نامه دوحه، مذاکرات بین‌الافغانی را برگزار کنند تا به «توافق سیاسی همه‌شمول» برسند.

اتمر همچنان تاکید کرد که برای نجات کشور از بحران موجود، راه‌حل را «در تداوم جنگ تحت هر عنوان و از هر طرفی که باشد» نمی‌داند.

این در حالی است که برخی از جریان‌های سیاسی، از جمله سرور دانش، معاون پیشین رییس جمهور که به‌تازه‌گی حزبی را ایجاد کرده، برای آینده افغانستان نظام فدرالی را پیشنهاد کرده‌اند.

«شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان» که چند ماه پیش توسط شماری از سیاسیون شناخته‌شده کشور تشکیل شد، نیز ساختار نامتمرکز پارلمانی و انتخابی بودن والیان را پیشنهاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *