رسانه‌‌های بین‌المللی از دیدار برنامه‌ریزی‌ شده یک‌روزه میان سفرای سازمان ملل متحد مقیم کابل و رهبر طالبان در قندهار خبر داده‌اند.

فارن‌پالیسی گزارش داده که قرار است این دیدار روز دوشنبه، ۱۴ قوس، که برابر می‌شود با ۵ دسمبر، برای یک روز برگزار شود و سفرای سازمان ملل متحد، علاوه بر رهبر طالبان با شورای علما نیز دیدار کنند.

بر بنیاد معلومات نشرشده، این دیدار در پی احضار سفرای سازمان ملل متحد از سوی هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، صورت می گیرد.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، این نخستین دیدار سفرای سازمان ملل متحد با رهبر غایب طالبان است که انتظار می‌رود در آن رهبری این گروه را زیر فشار قرار دهند تا در مورد کمک‌های بشردوستانه، اصلاح بخش‌های اقتصادی و آموزش پیشرفت‌هایی حاصل شود.

هرچند هنوز معلوم نیست که در عقب احضار سفرای سازمان ملل متحد در افغانستان از سوی رهبر طالبان، چی چیزی نهفته است، اما منابع غربی گفته‌اند که این روی‌کرد احتمالاً به این معنا است که آخوندزاده می‌خواهد قندهار مرکز قدرت و حکم‌رانی باشد.

یک کارشناس بین‌المللی در مورد طالبان که نخواسته نامش فاش شود به فارن‌پالیسی گفته است: «همه چیز مانند دهه ۱۹۹۰ به قندهار برمی‌گردد. دخالت یوناما وزارت امور خارجه [طالبان] را دور می‌زند که انتظار می‌رود در شرایط عادی چنین نشستی را تسهیل کند».

یوناما در کابل به تماس‌ها در پیوند به این دیدار پاسخ نداده است.

این دیدار با دور زدن وزارت خارجه طالبان که میزبانی هیأت‌های دیپلماتیک را مسوولیت دارد، انجام می‌شود.

منابع گفته‌اند که این دیدار یک مانور بزرگ از سوی جناح قندهار گروه طالبان بالای جناح حقانی این گروه است که به دنبال تسلط‌شان بر افغانستان، کابل و بخش‌های کلیدی کابینه را در کنترل خود گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *