منابع محلی می‌گویند که باشندگان ولسوالی پریان پنجشیر، در واکنش به بازداشت و شکنجه شدید یک نظامی پیشین توسط طالبان، روز چهارشنبه در چندین روستا علیه این گروه اعتراض کردند.

منابع می‌افزایند که طالبان مانع گسترش اعتراض‌ها شده است.

این نظامی پیشین بشیر نام دارد و پس از تسط طالبان به شغل دکان‌داری روی آورده است.

منابع گفتند که طالبان دو روز پیش دو برادر این نظامی پیشین را بازداشت، شکنجه و سپس رها کردند اما دیروز سه‌شنبه بار دیگر به خانه این نظامی پیشین هجوم آوردند و او را بازداشت کردند.

به گفته منابع، طالبان بامداد روز چهارشنبه بشیر را با حالتی «نیمه‌جان»، با دست‌ها و پاهای شکسته در نتیجه شکنجه شدید پشت در خانه‌اش آوردند و همزمان تلاش کردند وارد خانه او شوند.

این اقدام طالبان با اعتراض شدید «زنان خانواده» روبه‌رو می‌شود و طی چند دقیقه بعد زنان و مردان از سایر روستا نیز به معترضان می‌پیوندند.

منابع تایید کردند که طالبان همچنین دو نفر دیگر را از ولسوالی پریان پجشیر بازداشت کرده‌اند و خانواده‌های‌شان از سرنوشت آنان اطلاع ندارند.

براساس اطلاعات منابع، معترضان در کورپیتاب، شهربلند، کلکواه،‌ جشته و چندین روستای دیگر از خانه‌های‌شان بیرون شده و شعارهایی علیه طالبان سر دادند. بسیاری از معترضان زنان بودند.

بنابر گفته‌های منابع، معترضان قصد داشتند راهپیمایی‌شان را تا مرکز ولسوالی پریان و از آن‌جا تا مرکز ولایت پنجشیر ادامه دهند، اما در روستای «جشته» با ایست طالبان روبه‌رو شدند و این گروه مانع گسترش اعتراضات شد.

منابع می‌گویند که طالبان در بسیاری از روستاهای ولایت پنجشیر ایست‌های بازرسی ایجاد کرده‌اند و مانع پیوستن باشندگان دیگر روستاها به اعتراضات می‌شوند.

منابع افزودند که طالبان برای آرام ساختن وضعیت، چند نفر از اعضای این گروه را سوار رنجنر کرده‌اند و ادعا نمودند که این‌ها «عامل این اتفاق» هستند و «به پنجه قانون سپرده می‌شوند.»

طالبان همچنان به مردم محل گفته‌اند که هیأتی از مقامات این گروه در ولایت پنجشیر برای بررسی این موضوع به محل می‌آیند. به گفته‌ منابع، معترضان در حال حاضر در روستای جشته در انتظار رسیدن هیأت طالبان هستند.

همزمان با اعتراض در پریان پنجشیر، منابع از سفر گزارشگر ویژه حقوق بشر برای افغانستان به این ولایت خبر داده‌اند. منابع گفتند که ریچادر بنت در سفرش به پنجشیر با شماری از مقامات طالبان دیدار می‌کند.

با تسط نظامی طالبان بر افغانستان، جبهه مقاومت ملی مبارزه‌اش را در پنجشیر و برخی ولایت‌های دیگر آغاز کرد.

طالبان متهم شده است که در ولایت پنجشیرغیرنظامیان را به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی بازداشت و در مواردی کشته‌اند.

نهادهای مدافع حقوق بشری بارها از نقض قوانین حقوق بشری و جنگی در پنجشیر ابراز نگرانی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *