یک روز پس از برگزاری نشست فرمت مسکو درباره افغانستان، نماینده دایمی روسیه در سازمان ملل متحد طالبان را در مدیریت چالش‌های باقی‌مانده از گذشته و چالش‌های جدید در افغانستان ناتوان خوانده است.

واسیلی نبنزیا، در بیانیه‌ای روز پنج‌شنبه، ۲۶ عقرب، در نشستی در سازمان ملل، طالبان را همچنان بر عدم پای‌بندی به وعده‌های‌شان متهم کرده و‌ گفته است که این گروه به دلیل فقدان تخصص و پتانسیل مربوطه، برای مواجهه‌ با مشکلات و چالش‌های جدید آماده‌گی ندارند.

او هم‌چنین با تأکید بر انسجام مواضع جامعه بین‌المللی در مورد افغانستان، هشدار داده است که اگر وضعیت در افغانستان بدتر از این شود، منجر به افزایش تروریسم، افراط‌گرایی و نیز شکل‌گیری جریان عظیم پناه‌جویان خواهد شد.

نبنزیا با اشاره به نشست فرمت مسکو در مورد افغانستان گفته است که پیش از این نیز فرمت‌های زیادی در مورد افغانستان وجود داشت، اما جامعه بین‌الملل باید تلاش‌های خود را برای کمک به این کشور هماهنگ‌ کند و با مقام‌های فعلی افغانستان [طالبان] گفت‌وگوی عمل‌گرایانه داشته باشد.

او همچنان گفته است: «ما انسجامی که افغانستان به آن نیاز دارد را نداریم.»

وی تصریح کرده است که باید مسایل مربوط به تهدیدات تروریسم، مواد مخدر، تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر در محراق توجه و بررسی باشد.

در همین حال، او‌ که می‌گوید افغانستان یک‌باره در کام مشکلات تنها رها شده، تأکید می‌کند که بازیابی و توسعه باید در اولویت باشد؛ چیزی که به گفته وی، غربی‌ها ترجیح می‌دهند وانمود کنند که این مشکلات ربطی به آن‌ها ندارد و باید توسط خود افغان‌ها حل شود.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که روسیه و کشورهای مشترک‌المنافع، نشست مشورتی در مورد افغانشتان برگزار کردند و در آن گفته شد که از طالبان به دلیل عدم ایجاد دولت فراگیر در این نشست دعوت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *