دفتر نماینده‌گی سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، از ارسال حدود ۱٫۸ میلیارد دالر کمک‌های نقدی بشردوستانه پس از حاکمیت طالبان بر کشور خبر داده است.

این دفتر روز دوشنبه، ۹ جدی، در بیانه‌ای گفته است که از دسامبر سال ۲۰۲۱، تقریباً ۱.۸ میلیارد دالر پول نقد، برای انجام فعالیت این سازمان و شرکای آن، به افغانستان سرازیر شده است.

در بیانیه یوناما گفته شده که در مورد روش‌ها، زمان‌بندی، تاریخ و مقدار ارسال پول نقد اظهار نظر نمی‌کند، اما افزوده که این پول در اختیار بانک مرکزی افغانستان و مقام‌های طالبان قرار نگرفته است.

طبق معلومات یوناما، تمام پول نقدی که به افغانستان آورده می‌شود در یک بانک خصوصی قرار می‌گیرد و سپس به نهادهای سازمان ملل و همچنین به تعداد کمی از شرکای مورد تایید این سازمان در افغانستان توزیع می‌شود.

براساس گفته‌‌های یوناما، مهم‌ترین دلیل برای انتقال پول نقد به افغانستان اختلال در نقل و انتقالات بانکی بین‌المللی و مسایل نقدینه‌گی بوده است.

در بیانیه تاکید شده است که انتقال این پول برای ادامه فعالیت نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل در افغانستان و کمک به ۲۵ میلیون شهروند این کشور ضروری است.

همچنان یوناما افزوده است، پول نقدی که در هماهنگی با این سازمان و شرکای آن به افغانستان منتقل می‌شود، به دقت مطابق با قوانین و فرایندهای مالی این سازمان ملل نظارت و بررسی می‌شود.

این در حالی است که امروز یک منبع از بانک مرکزی تحت کنترل طالبان به ۸صبح تایید کرده که کمک‌های نقدی از نیمه‌های ماه دسامبر به‌ این‌سو، پس از صدور فرمان منع کار زنان از سوی طالبان، تعلیق شده است.

یک روز پیش این بانک در خبرنامه‌ای، گزارش‌ها در مورد قطع کمک نقدی به افغانستان را رد کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *