مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که ۱۲۷ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در اثر رویداد‌های جنگی و یا جرایم سازمان یافته در دو دهه اخیر در افغانستان کشته شده‌اند. اما به دلیل حاکمیت فرهنگ معافیت از مجازات جنایت علیه خبرنگاران، عدالت در مورد اکثریت این‌ جرایم تأمین نشده است.

این مرکز روز چهارشنبه، ۱۱ عقرب، به مناسبت روز جهانی پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در جریان سال گذشته میلادی ۸ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای که ۵ تن آنان زن بود‌ه‌اند، در اثر حمله‌های هدفمند مسلحانه، انتحاری و بمب‌گذاری کشته شده‌اند.

برپایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۳۸۰ تا کنون ۱۲۷ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای که ۲۰ تن آنان زن بوده‌اند، جان‌شان را از دست داده‌اند.

بررسی‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که به دلیل وجود فرهنگ معافیت از مجازات، عدالت در بیشتر از ۹۰ درصد این رویدادها اجرا نشده است.

براساس گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان، در فاصله زمانی یک سال پس از تسلط طالبان ۲۴۵ رویداد خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای رخ داده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان از طالبان خواسته است تا به تعهدشان مبنی بر حمایت از خبرنگاران عمل کرده و به فرهنگ معافیت از مجازات جنایت علیه خبرنگاران پایان دهند.

پیش از این، آنتونیو گوتریش، دبیر کل سازمان ملل متحد، از ادامه خشونت علیه خبرنگاران در سراسر جهان ابراز نگرانی کرده و گفته است که در سال ۲۰۲۲ بیش از ۷۰ خبرنگار به دلیل ایفای نقش حیاتی‌شان در جامعه کشته شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *