کمیته بین‌المللی نجات (IRC)، گفته است که پس از ممنوعیت کار زنان در افغانستان از سوی طالبان، فعالیت‌های خود در این کشور را توقف داده است.

این کمیته روز پنج‌شنبه، ۱۵ جدی، در بیانیه‌ای گفته است که توانایی‌هایش برای کمک به تمام افغان‌های نیازمند، بر کارمندان زن متکی است و بدون آنان، این کمیته قادر به ارایه خدمات نیست.

این کمیته افزوده است: «بدون کارکنان زن در همه سطوح و در همه بخش‌ها، ما نمی‌توانیم کمک‌ها و برنامه‌های اصولی و مبتنی بر نیاز را برای کسانی که بیشتر از این بحران آسیب دیده‌اند، ارایه کنیم.»

این سازمان با اشاره به این‌که ۸۲ درصد از زنان سرپرست خانوار در افغانستان با ناامنی غذایی مواجه‌اند، افزوده است: «نقش زنان در بخش کمک‌های بشردوستانه در افغانستان و در تمام زمینه‌هایی که ما در آن کار می‌کنیم، یک ضرورت عملیاتی است.»

به گفته این کمیته، در بخش‌های حفاظت از زنان، رسیده‌گی به خشونت مبتنی بر جنسیت و توانمندسازی آنان، چالش‌های زیادی در افغانستان‌ وجود دارد.

با این حال، این کمیته گفته است که پس از دریافت مجوز کار برای زنان که بربنیاد آن زنان بتوانند به‌طور ایمن و مؤثر کار کنند، به فعالیت‌های خود در افغانستان‌ادامه می‌دهد.

گفتنی است که کمیته بین‌المللی نجات در سال گذشته به شش میلیون تن در افغانستان کمک کرده است.

طالبان یک هفته پیش دستور ممنوعیت کار زنان را طی دستوری صادر کردند؛ دستوری که‌ چندین موسسه کمک‌رسان بین‌المللی را وادار به توقف فعالیت‌شان کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *