سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد یا یونسکو خواستار برگشت فوری و غیرقابل مذاکره دختران افغانستان به مکاتب و دانشگاه‌ها شده است.

یونسکو در آستانه فرارسیدن ۲۴ جنوری، روز جهانی آموزش، روز چهارشنبه، ۲۸ جدی، در اعلامیه‌ای ممنوعیت آموزش و تحصیل زنان در افغانستان را عامل نابودی دستاوردهای بزرگ دو دهه اخیر دانسته است.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد در این بیانیه تحصیل را حق همه دانسته و خواستار بازگشت فوری و غیرقابل مذاکره زنان و دختران افغان به مکاتب و دانشگاه‌ها شده است.

بربنیاد آمارهای یونسکو، با بستن درب مکاتب به‌روی دختران در افغانستان ۱.۱ میلیون زن و دختر از آموزش محروم شده، ۸۰ درصد دحتران به سن رفتن به مکتب رسیده، ۲.۵ میلیون تن از مکتب دور مانده‌ و ۳۰ درصد از دختران هرگز وارد سیستم آموزش و پرورش افغانستان نشده‌اند.

یونسکو همچنان گفته که با بستن درب دانشگاه‌ها در آخرین ماه سال ۲۰۲۲ از سوی طالبان، ۱۰۰ هزار دانشجوی دختر از رفتن به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی محروم شده‌اند.

آمارهای سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد نشان می‌دهد که شمار زنان راه یافته به تحصیلات عالی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ افزایش ۲۰ برابری داشته و پیش از ممنوعیت تحصیل، از هر سه زن جوان یک تن در دانشگاه ثبت نام می‌کرده است.

یونسکو اضافه کرده که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ نرخ سواد در میان زنان از ۱۷ درصد به ۳۰ درصد ارتقا کرده بود.

یونسکو یکی از حامیان اصلی آموزش در ۲۰ سال اخیر در افغانستان بوده است. تنها از طریق برنامه سوادآموزی این نهاد در بیست سال گذشته ۶۰۰ هزار بزرگ‌سال در افغانستان باسواد شده‌اند که ۶۰ درصد آنان زنان بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *