ائتلاف جنبش‌های زنان معترض افغانستان به دیدار توماس‌وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان با شماری اعضای “مجمع فکر آینده افغانستان” در دوحه قطر به شدت انتقاد کرده و گفته است که این نشست‌ها از مشروعیت لازم برخوردار نیست.

این ائتلاف با نشر اعلامیه‌ای گفته است تا زمانی‌که نمایندگان قربانیان جنایات طالبان، زنان معترض و اشتراک‌ معنا‌دار اقوام و گروه‌های به حاشیه ‌رانده شده دیده نشوند، این گونه نشست‌ها مشروعیت لازم را ندارد.

روز پنج‌شنبه توماس‌وست، با اعضای “مجمع فکر آینده افغانستان” در دوحه قطر دیدار و گفتگو کرد، آقای وست بعدا در حساب توییتر خود نوشت که پیدا کردن راه حل “مناسب” برای بحران کنونی افغانستان هدف عمده این نشست بوده است.

توماس‌وست گفته است شرکت‌کننده‌گان نشست از گفت‌وگو به‌عنوان راه‌حل چالش‌های کنونی افغانستان حمایت و با مبارزات مسلحانه مخالفت کرده‌اند

این نشست به ابتکار فاطمه گیلانی، رئیس جمعیت هلال احمر حکومت پیشین افغانستان برگزار شد، توماس‌وست از شرکت کنندگان این نشست به عنوان “متحدان کلیدی” امریکا یاد کرد.

در این نشست شماری از اعضای حکومت پیشین افغانستان، فعالان حقوق زن، فعالان مدنی و بزرگان قبایل شرکت کردند، آنطوری‌که برخی رسانه‌ها گزارش داده اند “مجمع فکر آینده افغانستان” از سوی چهره‌های نزدیک به گروه طالبان مدیریت می‌شود.

انکار دردناک واقعیت‌های مردم

ائتلاف جنبش‌های زنان معترض افغانستان می‌گوید که در نشست دوحه و نشست‌های مشابه آن واقعیت‌های دردناک مردم انکار شده است.

در اعلامیه این ائتلاف آمده است: “از نظرما نشست‌های از این قبیل که واقعیت‌های دردناک مردم افغانستان را انکار می‌کند و عاری از حضور گروه‌های مختلف مردم افغانستان است، تنها منجر به سفیدنمایی طالب و ادامه تطبیق اجندای ناکام صلح امریکا با طالبان است.”

در اعلامیه از توماس‌وست و شرکای بین‌المللی افغانستان خواسته‌شده که یک بار دیگر زنان، معترضان، اقوام و گروه‌های به حاشیه ‌رانده شده و خانواده‌های قربانیان را از گفت‌وگوهایی که در مورد سرنوشت‌شان است، حذف نکنند. ائتلاف جنبش‌های زنان معترض افغانستان حذف این قشر را بی‌عدالتی آشکار در حق مردم افغانستان خوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *