اعتراض در پاکستان

شماری از زنان معترض و مهاجران افغان امروز (یک‌شنبه 10 ثور) در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان گردهم‌آمدند و از سازمان‌ملل خواستند تا رژیم طالبان را به رسمیت نشناسد.

معترضان، پلاکارت‌های با خود حمل می‌کردند که روی آن نوشته شده بود: “به رسمیت شناختن طالبان جنایت به مردم افغانستان است”، “می‌رزمیم، می‌جنگیم حق خود را از طالبان می‌گیریم”، “سازمان ملل خانه ملت‌هاست نه خانه تروریست‌ها”،  “مردم افغانستان را حمایت کنید و کنار زنان افغان بایستید.”

معترضان خواستار کنار رفتن طالبان از قدرت شدند و علیه این گروه شعار می‌دادند.

آنها گفتند در صورت که طالبان به رسمیت شناخته شود، جامعه جهانی پا روی گلوی میلیون‌ها شهروند افغانستان می‌گذارد.

در آستانه برگزاری جلسه دوحه با حضور نمایندگان ویژه کشورها درامور افغانستان به میزبانی دبیرکل سازمان‌ملل، اعتراضات علیه این نشست بالا گرفته است.

امینه‌محمد، پیشتر گفته بود که در این نشست شرایط به رسمیت شناختن طالبان بررسی می‌شود. اما بعدا سخن‌گویان سازمان‌ملل وضاحت دادند که از صحبت‌های خانم محمد درست برداشت نشده است.

استفان دوجاریک، سخنگوی این سازمان گفت که سازمان‌ ملل‌متحد در مورد قضیه به رسمیت شناختن طالبان صلاحیتی ندارد و به گفته او این صلاحیت در حیطه کشورهای عضو این سازمان است.

نشست سازمان‌ملل قرار است فردا دوشنبه در دوحه قطر برگزار شود.

شورای مقاومت‌ملی برای نجات افغانستان نیز اعلامیه‌ای منتشر کرد و مخالفت خود را با به رسمیت شناختن طالبان اعلام کرد.

در اعلامیه‌ای شورای مقاومت‌ملی برای نجات افغانستان از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان‌ملل و نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در نشست دوحه خواسته شده که برای آغاز گفت‌وگوهای صلحی که منجر به تشکیل ساختار سیاسی «عدالت‌محور» شود، بکوشند.

این شورا تاکید کرده که راه‌حل بنیادی بحران افغانستان، آغاز گفت‌وگوهای صلح زیر نظر سازمان ملل، تشکیل میکانیسم انتقالی فراگیر و اعاده‌ی حاکمیت به مردم از طریق انتخابات سراسری است.

در اعلامیه این شورا سخنان امینه‌محمد، معاون دبیرکل سازمان‌ملل در باره به رسمیت شناختن طالبان به شدت محکوم شده و همزمان از صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان‌ملل حمایت شده است.

در بخش اعلامیه آمده است که شرکت‌کنندگان نشست دوحه تلاش کنند که جانب منافع مردم افغانستان را بگیرند و اجازه ندهند که گروه‌های هراس‌افگن و طالبان، افغانستان را بار دیگر محلی برای بروز تهدیدهای جهانی تبدیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *