چین گانگ، وزیر خارجه چین از طالبان خواسته است که با تشکیل دولت فراگیر زمینه حضور تمام اقوام را در قدرت را فراهم کنند.

آقای چین‌گانگ در اسلام‌آباد به خبرنگاران گفت که کشورش از تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کند و در این زمینه طالبان را تشویق کرده‌ است.

وزیر خارجه چین و بلاول بوتو زرداری، همتای پاکستانی‌اش که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، گفت: “ما امیدواریم که طالبان یک دولت همه‌شمول تشکیل دهند و به تمام اقوام افغانستان حق بدهند.”

نشست سه جانبه وزیران خارجه چین، پاکستان و طالبان روز شنبه (۱۶ جوزا) در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان برگزار شد.

تشکیل حکومت فراگیر از خواسته‌های سازمان‌ملل و جامعه‌جهانی از طالبان است، اما طالبان می‌گویند که حکومت‌ آنها همه‌شمول است.

تشکیل دولت همه شمول، احترام به حقوق بشر، حق‌کار، تحصیل و آزادی‌های مدنی زنان و مبارزه با تروریزم و مواد مخدر از شروط اساسی به رسمیت شناختن طالبان در نشست‌های بین‌المللی خوانده شده است.

چین گانگ در اسلام‌آباد از طالبان خواست که به نگرانی امنیتی کشورهای همسایه، از جمله پاکستان، توجه کند و برای رفع آن‌ها گامهای عملی بردارد.

او گفت که طالبان باید درراستای مبارزه با گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان تدابیر جدی‌تری روی دست گیرند.

چین‌گانگ به طور مشخص در این زمینه خواستار مبارزه طالبان با جنبش اسلامی ترکستان شرقی، شد.

پکن مدعیست که شبه‌نظامیان جنبش حرکت اسلامی ترکستان شرقی برای انجام دادن حملات علیه چین، از خاک افغانستان استفاده می‌کنند.

موضوع مبارزه با تروریسم در حالی در صدر گفت‌‌وگوی وزرای خارجه چین، پاکستان و امیرخان متقی بوده که بیجینگ نگران فعالیت‌ گروه تروریستی ترکستان شرقی در مرزهایش با افغانستان در پی تسلط طالبان بر کشور است.

از جانب دیگر، افزایش حمله‌های تحریک طالبان پاکستانی بر نیروهای امنیتی این کشور به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان، نگرانی جدی اسلام‌آباد را بر انگیخته است.

پیشتر نیز چین و پاکستان، دو کشور همسایه افغانستان در نشست‌های منطقه‌ای از گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان زیر کنترل طالبان، به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *