در حالی‌که سازمان‌ملل برای برگزاری نشست دوحه آماده می‌شود، وزیر خارجه امریکا با دبیرکل این ملاقات کرده است.

رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که در این دیدار آقای انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا با انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان‌ملل روی موضوعات مهم از جمله حقوق زنان افغانستان صحبت کرده است.

گزارش شده است که بلینکن خواستار ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان و رعایت حقوق زنان و احترام به حقوق بشر از سوی طالبان شده است.

پیشتر وزارت خارجه امریکا با هر نوع نشستی که روی موضوع به رسمیت شناختن طالبان بحث کند مخالفت کرده است.

سخن‌گویان این وزارت گفته‌اند که مسایل حقوق بشری از جمله حقوق زنان در افغانستان قابل معامله نیست.

به روز های ۱۱ و ۱۲ ثور دبیرکل سازمان‌مللل میزبان نمایندگان کشورها برای افغانستان در دوحه قطر است.

سازماان‌ملل می‌گوید که هدف این نشست اجماع نظر روی ارسال پیام واحد به طالبان و رسیدگی به چالش‌های موجود در افغانستان است. اما معاون دبیرکل سازمان‌ملل پیشتر گفته بود که قرار است در این نشست شرایط به رسمیت شناختن طالبان بررسی شود.

همزمان در کابل، خبرگزاری باختر که در کنترول طالبان است از ملاقات مولوی عبدالسلام حنفی، معاون نخست وزیر طالبان با مارکوز پوتزل، معاون سیاسی نمایندۀ خاص دبیرکل سازما‌ن‌ملل برای افغانستان دیدار کرده است.

عبدالسلام در این دیدار گفته است: “امارت اسلامی به قوانین بین‌المللی، حقوق بشر، تعلیم و آزادی مطبوعات در چوکات اصول شریعت اسلامی و منافع ملی خود احترام دارد.”

خبرگزاری باختر از قول پوتزل گزارش داده است: “در این نشست [دوحه] که نمایندگان بیست و دو کشور و دو سازمان بین‌المللی اشتراک خواهند کرد، در بارۀ امنیت دائمی افغانستان، منطقه‌ و فرا منطقه‌، حقوق بشر و سایر موضوعات مربوط به افغانستان بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.”

در حالی‌که شورای امنیت ملی با صدور قطعنامه‌ای آغاز فعالیت یوناما را مشروط به برگشت زنان به مشاغل‌شان دانسته اما عبدالسلام حنفی برگزاری نشست‌های دوجانبه میان مسئولین امارت اسلامی و یوناما برای ایجاد هماهنگی بیشتر میان امارت اسلامی و ملل‌متحد را مهم خوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *