مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست وزیر طالبان (ریاست‌الوزرا) از روسیه خواسته است که به مناسبات دیپلماتیک در سطح سفارت‌خانه‌ها اکتفا نکند و رژیم طالبان را به رسمیت بشناسد.

عبدالکبیر این موضوع را در دیدار با مولوی شيخ زاليخايوف احمد مکميدوويچ، مسؤل بین المللی مساجد و نماینده جامعه مسلمانان روسیه مطرح کرده است.

خبرگزاری باختر که در کنترول طالبان است گزارش داده است که آقای احمد مکميدوويچ در راس هیاتی به کابل سفر کرده است. در ترکیب این هیات گادجيوف محمد حاجي امروويچ، معاون فرهنگ اسلامی بین المللی روسیه و محمد بشير مکميدوويچ، امام انستتیوت اسلامی روسیه و معاون فرهنگ اسلامی بین المللی این کشور حضور دارند.

مولوی عبدالکبیر به اعضای هیات گفته است: “ما توقع داریم که آمدن شما به افغانستان سبب توسعه مناسبات تجارتی میان افغانستان و روسیه گردد و تصویر خوبی از افغانستان به روسیه و جهان با خود ببرید.”

او از روسیه خواسته است که همراه با کشورهای دوست خود، طالبان را به رسمیت بشناسند.

مولوی عبدالکبیر، همزمان گفته است به روسیه اطمینان می دهد که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

از اگست ۲۰۲۱ به این طرف که قدرت سیاسی به طالبان واگذار شد، هیچ کشوری این گروه را به رسمیت نشناخته‌ است.

در حالی‌که اسلام‌آباد، تهران، روسیه، دوحه، و پکن روابط دیپلماتیک عمیق و گسترده با طالبان برقرار کرده اما هیچ یکی از این کشورها طالبان را به رسمیت نمی‌شناسند.

سازمان‌ملل گفته است که تشکیل حکومت فراگیر متشکل از تمامی اقوام، رفع ممنوعیت تحصیل و کار زنان، احترام به موازین حقوق بشری و تعهد به عدم استفاده از خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری از شروط اساسی به رسمیت شناختن طالبان است.

طالبان از این شروط فقط همواره به گزینه آخر (عدم استفاده از خاک افغانستان در برابر کشورها) تاکید و اشاره می‌کنند.

مولوی شيخ زاليخايوف احمد مکميدوويچ به مولوی عبدالکبیر گفته است که هدف سفر هیات به افغانستان، گسترش مناسبات میان کابل و مسکو است.

او گفته است در روسیه ۴۰ میلیون مسلمان زندگی می کنند و رفت و آمد میان مسلمانان دو کشور، روابط را بیشتر تقویت خواهد کرد.

خبرگزاری باختر از قول اعضای هیات گزارش داده است: “[هیات] از تامین امنیت سراسری و آبادی پس از چهل سال جنگ در افغانستان ابراز خرسندی نموده، گفتند که دوام وضعیت صلح آمیز جاری و‌ حکومتداری مدبرانه‌ امارت اسلامی در نهایت منجر به این خواهد شد که دنیا شما را به رسمیت بشناسد.”

دو طرف خواستار گسترش رفت‌وآمد مسلمانان به افغانستان و همچنان اعضای طالبان به روسیه شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *