ملاهیبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در پیام عیدی که منتشر کرده گفته که برنامه‌های مهم برای توسعه تعلیم و تربیه در سطح کشور روی دست است.

او در این پیام به جزییات این برنامه اشاره نکرده و فقط گفته است: “گسترش روند تعلیم و تربیت در سطح کشور و تربیت شایسته همه کودکان از تعهدات امارت‌اسلامی است و برنامه های مؤثری برای توسعه بیشتر آن نیز روی دست است.”

رهبر طالبان هیچ اشاره‌ای به آموزش و تحصیل دختران نکرده است.

در این پیام از قول رهبر طالبان آمده است: “اقدامات اصلاحی قابل توجهی در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، رسانه ای و سایر زمینه‌ها انجام شده و آثار سوء فکری و اخلاقی اشغال بیست ساله در حال پایان یافتن است.”

طالبان پس از حاکمیت در کشور آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را ممنوع و تحصیل دختران در مقطع دانشگاه را تعلیق کردند.

این گروه سپس کار زنان در نهادهای خیریه ملی و بین‌المللی و به تازگی فعالیت زنان در دفاتر سازمان‌‌ملل را ممنوع کردند.

روابط میان طالبان و یوناما یا دفتر هیات معاونیت سیاسی سازمان ملل در افغانستان به شدت به تیرگی گراییده و این دفتر اعلام کرده است که از دو گزینه ماندن و رفتن باید یکی را انتخاب کند.

در پیام شش صحفه‌ای رهبر طالبان هیچ‌اشاره‌ای به آموزش، تحصیل و کار زنان و دختران نشده است.

محتوای این پیام بیشتر توصیه‌های ملاهیبت‌الله برای طالبان است که بیشتر از عبارات دین، اسلام و شریعت یاد شده است.

روابط با کشورها

رهبر طالبان می‌گوید که افغانستان خواهان روابط مثبت و مؤثر با کشورهای همسایه، کشورهای اسلامی و تمام جهان در چارچوب موازین اسلامی است.

او گفته است که افغانستان نمی‌خواهد در امور داخلی کشورها مداخله کند و همچنین تاکید کرده که دیگر کشورها هم نباید در امور داخلی افغانستان دخالت کنند.

آخندزاده گفته انجام این کار به نفع جهان و افغانستان است.

آگاهی‌رسانی دینی

در پیام عیدی، ملاهیبت‌الله آخوندزاده به علمای دین توصیه کرده است که در هماهنگی با وزارت‌های امر به معروف و نهی از منکر، معارف، تحصیلات‌عالی و اطلاعات و فرهنگ برای مردم در باره دین و اصلاح اعمال‌شان آگاهی‌رسانی کنند.

رهبر طالبان مدعی شده که جنگ در کشور ختم شده و فضای امن و شریعت اسلامی در افغانستان حاکم شده است.

او در باره نظام قضایی، رفتار طالبان با مردم، نحوه رسیدگی به دوسیه‌ها نیز صحبت کرده و خطاب به مردم گفته است که برای رسیدن به خوشبختی دینا و آخرت باید به اقدامات اصلاحی طالبان احترام بگذارند.

در بخشی از این پیام، ملاهیبت‌الله، طالبان را از اختلاف میان گروهی پرهیز کرده و گفته است که باید به “مصالح عالی دین و مردم” توجه کنند.

این در حالیست که گفته می‌شود اختلافات شدیدی میان گروه طالبان ایجاد شده و حتی رهبر این گروه در صدد ایجاد یک لشکری چند هزار نفری برای حفاظت از خود است.

برخی رسانه‌ها از ایجاد اختلاف میان طالبان قندهاری و دیگر اعضای این گروه گزارش داده‌اند.

رهبر طالبان در پیام خود گفته است: “ملت و کشوری می تواند طعم عزت و صلح و رفاه واقعی را بچشد زمانی که بغاوت و نافرمانی از خدا در میان آنها نباشد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *