بدنبال اعتراضات شدید از اظهارات امینه‌محمد، معاون دبیرکل سازمان‌ملل، فرحان‌حق، معاون سخن‌گوی این سازمان اعلام کرده است که  مسئله به رسمیت بخشیدن طالبان در نشست دوحه مطرح نیست.

آقای فرمان‌حق روز پنجشبه (۳۱ حمل) گفت که در آجندای نشست دبیرکل سازمان‌ملل با نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان که قرار است در دوحه برگزار شود، مسئله به رسمیت شناختن طالبان شامل نیست.

پیشتر، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان‌ملل گفت که به رسمیت شناختن هیچ قدرتی در صلاحیت سازمان‌ملل نیست و به گفته او، این کشورها هستند که در این مورد تصمیم مشترک می‌گیرند.

این در حالیست که امینه‌محمد، معاون دبیرکل سازمان‌ملل که در دانشگاه پرینستون امریکا صحبت می‌کرد گفت قرار است جلسه‌ای با حضور نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان به میزبانی دبیرکل سازمان‌ملل برای بررسی شرایط به رسمیت شناختن رژیم طالبان برگزار شود.

او گفته است که به رسمیت شناختن طالبان، به مسئولیت‌پذیری این گروه کمک می‌کند.

این اظهارات او با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل کشور و خارج  از افغانستان به همراه بوده است.

شماری کارشناسان می‌گویند که سازمان‌ملل تلاش می‌کند ذهیت عامه به ویژه افکار شهروندان که در بیست سال اخیر مالیات گزاف آنها در جنگ علیه طالبان به مصرف رسیده است، را آماده پذیرفتن حاکمیت طالبان کند.

اظهارات امنیه‌محمد، بیشتر واکنش جنبش‌ها و فعالان زنان افغانستان را برانگیخته است، زنان که در حاکمیت طالبان تمام حقوق شان را از دست داده‌اند و به گفته نهادهای حقوق بشری حق زندگی از آنها از سوی طالبان گرفته شده است.

قرار است نشست دوحه به میزبانی دبیرکل سازمان ملل به روزهای ۱۱ و ۱۲ می و با حضور نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان برگزار شود. نشستی که اعلام شده پشت درهای بسته برگزار خواهد شد.

فرحان حق، می‌گوید، سازمان‌ملل تلاش می‌کند در این نشست اجماع کلی کشورها برای فایق آمدن به مشکلات و بحران کنونی افغانستان را شکل دهد.

به نظر می‌رسد که در این نشست هیچ نماینده‌ای از جانب طالبان دعوت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *