دبیرکل سازمان‌ملل، نماینده دایم ترکیه در این سازمان را به صفت هماهنگ‌کننده و بازرس ویژه در امور افغانستان گماشته است.

فریدون سینیرلی اوغلو، از دیپلمات‌های مطرح ترکیه است که سال‌ها به عنوان معاون وزیر خارجه و از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۳ نماینده دایم کشورش در سازمان‌ملل ‌متحد بود.

در خبرنامه‌ای که سازمان‌‌ملل منتشر کرده گفته که آقای سینیرلی اوغلو قرار است برنامه‌ای سازمان‌ملل را در باره رسیدگی به چالش‌های موجود افغانستان برای پیدا کردن راه‌حل یک‌پارچه و منسجم رهبری کند.

سازمان‌ملل می‌گوید که وظیفه‌ای که برای اوغلو سپرده شده در قطع‌نامه‌ شماره ۲۶۷۹ شورای امنیت این سازمان مطرح شده است.

سینیرلی اوغلو چهار دهه فعالیت در حوزه امور بین‌المللی و دیپلماسی را در کارنامه خود دارد، او بیشتر در حوزه مسایل سیاسی، بشری، حقوق بشری و توسعه فعالیت کرده است.

پس از تسلط دوبارهٔ طالبان در ماه اگست ۲۰۲۱ بر افغانستان، اقتصاد کشور در پرتگاه سقوط قرار گرفت و بر اساس تازه ترین اطلاعات سازمان‌ملل ۳۴ میلیون نفر در این کشور محتاج کمک‌های بشردوستانه هستند.

کارشناسان می‌گویند که تصامیم خصمانه طالبان در برابر زنان از جمله موضوع تحصیل، کار ، آزادی های اجتماعی و حقوق بشر نگرانی‌های سازمان‌ملل را افزایش داده است.

این سازمان دو بار هیات بلندپایه‌ای را برای گفتگو با طالبان به کابل فرستاد اما این گروه هنوز از موضع شان در قابل حقوق زنان، آزادی‌های فردی و مسایل حقوق بشری عقب نشینی نکرده‌اند.

سازمان‌ملل می‌گوید که بحران بشری افغانستان را تهدید می‌کند ودر صورت اتفاق هر رویدادی، مسوولیت آن به دوش طالبان است.

سینیرلی اوغلو در میانجیگیری های خاورمیانه، شمال افریقا، اروپا، امریکای شمالی و آسیا از جمله افغانستان نقش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *