امروز دوشنبه (۱۱ ثور) قرار است نشستی به میزبانی دبیرکل سازمان‌ملل با حضور نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان در دوحه قطر برگزار شود، سازمان‌ملل ساعات قبل با انتشار اعلامیه‌ای در باره این نشست جزییات بیشتری داده است.

دراین اعلامیه گفته شده که قرار است آقای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان‌ملل در باره پیدا کردن راه‌حل مناسب با طالبان با شرکت‌کنندگان نشست صحبت کند.

در اعللامیه آمده است که پیدا کردن دیدگاه مشترک در باره مسایل کلیدی مانند حقوق بشر، حقوق زنان و دختران، تشکیل حکومت فراگیر و مبارزه با تروریزم و مواد مخدر در آجندای این نشست است.

سازمان‌ملل می‌گوید که بدنبال اجتماع نظر در باره مسایل یاد شده است که انتظار می‌رود در نشست دوحه به آن دست‌یابد.

درحالی‌که صدای اعتراضات به نشست دوحه در سه روز گذشته بلندتر شده است، سازمان‌ملل می‌گوید که آنتونیو گوترش عازم دوحه شده است.

براساس اطلاعات منتشر شده نمایندگان ویژه دست‌کم ۲۵ کشور و سازمان‌ بین‌المللی در نشست دوحه دعوت شده‌اند، سازمان‌ملل می‌گوید که طالبان در این نشست دعوت نشده است.

سازمان‌ملل قبلا گفته بود که این نشست پشت درهای بسته برگزار می‌شود، در حلی‌که ده‌ها خبرنگار از نقاط مختلف دنیا به دوحه رفته‌اند اما خبرگزاری فرانسه خبر داد که سازمان‌ملل در مورد اشتراک کنندگان، دستورکار نشست و حتی محل برگزاری نشست اطلاعات چندانی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.

دیروز در چندین شهر دنیا از جمله امریکا، آلمان، اسپانیا و پاکستان تظاهراتی علیه این نشست و موضوع به رسمیت شناختن طالبان برگزار شد.

معترضان ضمن محکومت کردن اظهارات امینه‌محمد که گفته بود قرار است در این نشست شرایط به رسمیت شناختن طالبان بررسی شود، از سازمان‌ملل خواستند که از این کار اجتناب کند.

پس از ماه‌های طولانی و سرکوب تظاهرات خیابانی در افغانستان از سوی طالبان، شماری از زنان معترض در کابل به خیابان‌ آمدند و به رسمیت بخشیدن طالبان اعتراض کردند.

زنان معترض گفتند که طالبان یک گروه تروریستی است و لیاقت حکومتداری را ندارند.

آنها در قطع‌نامه‌ای که منتشر کرده به موارد مختلف از جمله نقض حقوق انسانی و بشر از سوی طالبان اشاره کرده است و گفتند که حق تحصیل و کار از زنان گرفته شده است.

چند روز قبل از نشست دوحه، سران طالبان با مسوولان یوناما یا هیات معاونیت سازمان‌ملل در افغانستان ملاقات‌ کردند. دفتر نخست وزیری طالبان از یوناما خواسته است که “حقایق” افغانستان را در نشست دوحه مطرح کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *