برنامه توسعه‌سازمان ملل گزارش‌ها در باره خروج این سازمان از افغانسان را رد کرده و همزمان گفته است که به تعهد خود بر ماندن و ارایه خدمات برای مردم این کشور پایبند است.

به تازگی، آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان‌ملل به آسوشیتدپرس گفت که در حال حاضر گفتگوها بر سر رفع موانع که طالبان بر سر کار زنان ایجاد کرده ادامه دارد در صورت که به گفته او این گفتگوها به نتیجه مطلوب نرسد، دفاتر سازمان ملل تا ماه می در کابل و تمام ولایات بسته خواهد شد.

آخیم اشتاینر خروج احتمالی سازمان‌ملل از افغانستان را یک تصمیم “دلخراش” خواند.

او گفته اگر طالبان تصمیم ممنوعیت کار زنان با این سازمان را لغو نکنند، یوناما تصمیم «دلخراش» خروج از افغانستان را اتخاذ خواهد کرد.

او خروج احتمالی یوناما از افغانستان را یک گام به عقب برای کل سیستم سازمان‌ملل خوانده است.

طالبان اخیرا کار زنان در دفاتر وابسته به سازمان‌ملل در افغانستان را ممنوع اعلام کرده‌اند.

یوناما یا هیات معاونیت سازمان‌ملل در کابل در اعتراض به این تصمیم طالبان، تمامی ۳۳۰۰ کارمند خود را به رخصتی اجباری فرستاد.

برنامه توسعه سازمان دیروز با انتشار بیانیه‌ای گفت که در حال حاضر از هزاران کسب و کار متعلق به زنان، طرح‌های خدمات عامه و شرکت‌های کوچک و متوسط در افغانستان حمایت می‌کند.

این سازمان همچنین گفت شمار افغان‌هایی که در فقر زندگی می‌کنند از ۱۹ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ به ۳۴ میلیون نفر در ۲۰۲۲ رسیده است.

برنامه توسعه سازمان ملل با اشاره به یافته‌های گزارش اخیر خود مبنی‌بر این‌که کمک‌های خارجی از فروپاشی اقتصاد افغانستان جلوگیری کرده، ادامه این کمک‌ها را حیاتی خوانده است.

این برنامه از طالبان خواسته است که فوراً منع کار زنان در سازمان ملل متحد و سایر تصمیم‌های محدودکننده علیه زنان را لغو کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *