در گزارش تازه اداره بازرس ویژه آمریکا به کنگره ایالات متحده امریکا از گماشتن ملا هدایت‌الله بدری، به سمت ریاست بانک مرکزی افغانستان اظهار نگرانی شده و گفته شده که او قبلا مسوول جمع‌آوری پول برای انجام حملات انتحاری بود.

در گزارش سیگار آمده که دسترسی این نهاد نظارت امریکا به بانک مرکزی افغانستان قطع است و رهبر طالبان، هدایت‌الله بدری، وزیر پیشین مالیه این گروه را به سمت رییس بانک مرکزی انتصاب کرده است.

سیگار گفته بدری متهم است زمانی‌که مشاور ارشد ملاعمر، رهبر فقید طالبان بود، مسوولیت جمع‌آوری پول برای انجام حملات انتحاری و توزیع کمک‌های مالی بین جنگ‌جویان طالبان و خانواده آنها را به عهده داشت.

براساس گزارش سیگار، در ماه جولای ۲۰۱۰ بدری از سوی شورای امنیت سازمان‌ملل تحریم شد و همچنین این مقام طالبان از جانب دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا به عنوان تروریست جهانی معرفی شد.

این نگرانی وجود دارد که طالبان به پول‌های کمکی امریکا به افغانستان دسترسی پیدا کرده و از این پول‌ها به مقاصد نظامی و گسترش نفوذ خود در افغانستان استفاده کنند.

سیگار گفته است که امریکا هنوزهم بزرگترین کمک‌کننده مالی به افغانستان است.

در گزارش تازه اداره بازرس ویژه آمریکا به کنگره ایالات متحده امریکا، این نهاد نظارتی گفته است که امریکا پس از اگست ۲۰۲۱ هنوزهم بزرگترین کمک‌کننده مالی برای افغانستان است.

این نهاد در پنجاه و نهمین گزارش خود به کنگره گفته است که امریکا پس از اگست ۲۰۲۱ علی‌رغم تسلط طالبان در افغانستان بیش از ۲.۱ میلیارد دالر به افغانستان کمک مالی کرده است.

در گزارش آمده که این کمک‌ها بشردوستانه بوده است اما این‌که آیا طالبان به آن دسترسی پیدا کرده یا نه سیگار گفته که نمی‌تواند با قاطعیت در این مورد صحبت کند.

سیگار هر سه ماه گزارش خود را به گنگره امریکا می‌فرستند.

در گزارش آمده است: “نه وزارت امور خارجه [امریکا] و نه هم سیگار در حال حاضر دقیقاً نمی دانند که وزارتخانه‌های تحت کنترل طالبان چه مقدار عواید را از هزینه‌‌ها و سایر پرداخت‌ها از آژانس‌‌های سازمان‌ملل یا سازمان‌‌های غیر دولتی دریافت می کنند.”

در گزارش تاکید شده که وزارت مالیه گزارش ربع‌وار خود را که قبل از تسلط طالبان، شامل اطلاعات دقیق‌تر در مورد مصارف و عواید وزارتخانه‌‌ها بود، کاهش داده است.

در حالی‌که سیگار می‌گوید مداخله طالبان در امور فعالیت‌های بشردوستانه افزایش یافته است. اما گفته که سازمان‌ ملل حساب‌‌های مخارج خود و شرکای خود را به دولت امریکا و سیگار ارائه نمی‌دهد.

ببیشترین مداخله طالبان در امور کمک‌های بشردوستانه در ماه دسامبر ۲۰۲۲ به ثبت رسیده است.

در گزارش سیگار آمده است که سازمان‌ملل تقریباً ۱.۸ میلیارد دالر بین اول دسامبر ۲۰۲۱ تا ۹ جنوری ۲۰۲۳ برای عملیات‌های بشردوستانه و پرداخت معاش کارکنان و پیمانکاران این سازمان به افغانستان انتقال داده است.

در گزارش از قول دبیرکل سازمان‌ملل نقل شده است که این مقدار پول مستقیماً به ۱۹ آژانس، صندوق یا برنامه سازمان‌ملل، بانک جهانی و ۳۰ سازمان غیردولتی بین‌المللی از طریق بانک بین‌المللی افغانستان، یک بانک تجاری مستقل که مقر آن در کابل است، توزیع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *