شورای مقاومت‌ملی برای نجات افغانستان خواستار «ابطال» توافقنامه دوحه و تشکیل یک ساختار “عدالت محور” درعوض رژیم طالبان شده است.

این شورا روز شنبه (۹  ثور) در آستانه برگزاری نشست دوحه به میزبانی دبیرکل سازمان‌ملل اعلامیه‌ای منتشر کرده و گفته است که توافقنامه دوحه که میان امریکا و طالبان امضا شد، “مسیری نامطلوب” را در افغانستان گشود که مطابق آن افغانستان به طالبان تحویل داده شد.

شورای مقاومت‌ملی برای نجات افغانستان متشکل از چهره‌های جهادی و سیاسی افغانستان است که پس از اگست ۲۰۲۱ در کشورهای مختلف به ویژه ترکیه پراگنده شدند.

این شورا بر مشارکت عادلانه همه اقوام افغانستان و برگزاری انتخابات آزاد و شفاف و عادلانه تاکید دارد.

اعضای شورا با در نظرداشت این‌که سال‌ها در قدرت سهیم بودند، مورد انتقادهای جدی از سوی مردم قرار دارند.

آنها متهم به فساد مالی، اخلاقی و قوم پرستی هستند، مردم اعتراض دارند، این چهره ها درحالی که مصروف دزدی کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان بودند، فرصت طلایی تحکیم ثبات و آبادانی کشور را از دست دادند.

در اعلامیه‌ای شورای مقاومت‌ملی برای نجات افغانستان از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان‌ملل و نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در نشست دوحه که قرار است به تاریخ اول و دوم می برگزارش شود، خواسته شده که برای آغاز گفت‌وگوهای صلحی که منجر به تشکیل ساختار سیاسی «عدالت‌محور» شود، بکوشند.

این شورا تاکید کرده که راه‌حل بنیادی بحران افغانستان، آغاز گفت‌وگوهای صلح زیر نظر سازمان ملل، تشکیل میکانیسم انتقالی فراگیر و اعاده‌ی حاکمیت به مردم از طریق انتخابات سراسری است.

در اعلامیه این شورا سخنان امینه‌محمد، معاون دبیرکل سازمان‌ملل در باره به رسمیت شناختن طالبان به شدت محکوم شده و همزمان از صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان‌ملل حمایت شده است.

در بخش اعلامیه آمده است که شرکت‌کنندگان نشست دوحه تلاش کنند که جانب منافع مردم افغانستان را بگیرند و اجازه ندهند که گروه‌های هراس‌افگن و طالبان، افغانستان را بار دیگر محلی برای بروز تهدیدهای جهانی تبدیل کنند.

شورای مقاومت‌ملی برای نجات افغانستان از طالبان به شدت انتقاد کرده که در بیست ماه گذشته نه تنها به مطالبات مردم تمکین نکردند، بلکه مردم را سرکوب کردند و نشان دادند که هیچ سنخیتی با جهان مدرن ندارند.

این شورا به اقدامات طالبان برای «حذف قومی، زبانی و مذهبی» و رویکرد افراط‌گرایانه این گروه اشاره کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *