ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در واکنش به نشر سند محرمانه پنتاگون که گفته بود، داعش در افغانستان در حال برنامه‌ریزی حمله به خارج از این کشور است را به شدت رد کرده و آن‌را تبلیغات “دشمن” خوانده است.

مجاهد در خبرنامه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده گفته است: “امارت اسلامی افغانستان بر تمامی مناطق کشور تسلط کامل دارد و به کسی اجازه نمی‌دهد از افغانستان علیه امنیت هیچ کشور دیگری استفاده کند، به ویژه گروه شورشی مانند داعش که به شدت سرکوب شده و در حال نابودی است.”

او مدعی شده در حالی‌که امنیت کامل در افغانستان تامین شده و نماز عید بدون مشکل امنیتی در سراسر کشور برگزار شد، “درچنین شرایطی، انتشار ادعاهای غیرمسئولانه و اسناد خودساخته، کار آن دسته از دستگاه استخباراتی است که برای افغان‌ها میانه‌ای خوبی ندارند.”

پیشتر، واشنگتن‌پست به نقل از اسناد محرمانه پنتاگون گزارش داد که افغانستان بار دیگر به مرکز تروریسم بدل شده است. و گروه داعش قصد دارد با استفاده از خاک افغانستان، حملاتی را در اروپا و آسیا برنامه‌ریزی کند.

در این گزارش مشخصا به حملات به کلیساها و مراکز تجاری در اروپا اشاره شده و همچنین گفته شده که داعش قرار بود در جریان مراسم جام جهانی فوتبال در قطر نیز حملاتی را انجام دهد.

ارزیابی پنتاگون نشان می دهد که شماری حملات برنامه ریزی شده داعش در ماه دسمبر سال گذشته از ۹ به ۱۵ در فبروری امسال رسیده است.

کشورهای منطقه از تبدیل شدن افغانستان به مراکز گروه‌های تروریستی از جمله داعش بارها اظهار نگرانی کرده‌اند.

این کشورها گفتند که در حاکمیت طالبان حضور گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان بیشتر شده است و این گروه آزادانه در این کشور فعالیت می‌کنند.

در سند افشا شده پنتاگون آمده که داعش در حال توسعه یک مدل کم‌مصرف برای عملیات‌های بیرونی است که بر منابع بیرون از افغانستان متکی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *