در بحبوحه محکومیت نشست دوحه که امروز به میزبانی دبیرکل سازمان‌ملل در دوحه برگزار شده است، نمایندگان سیاسی گروه طالبان در دوحه با شرکت‌کنندگان این نشست دیدار می‌کنند.

سازمان‌ملل قبل از برگزاری این نشست گفت که طالبان در این نشست دعوت نشده است.

گزارش شده است که سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه با مسئول بخش افغانستان و پاکستان وزارت خارجه بریتانیا دیدار کرده است.

برخی رسانه‌ها از دیدار شاهین با نماینده ویژه چین برای افغانستان قبل از برگزاری نشست دوحه نیز خبر دادند.

این دیدارها در آستانه نشست دوحه صورت گرفته است. گفته شده که در حاشیه این نشست قرار است شاهین با شماری از نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان ملاقات کند.

نشست دوحه امروز به میزبانی دبیرکل سازمان‌ملل با حضور نمایندگان ۲۵ کشور و سازمان‌های بین‌المللی پشت درهای بسته برگزار شد.

دفتر سیاسی طالبان در دوحه اعلام کرده است که شاهین در ملاقات با نمایندگان کشورها در باره نشست پیش‌رو، اهمیت تعامل، اتصال منطقه‌ای و تجارت صحبت کرده است.

سازمان ملل‌متحد با انتشار بیانیه‌ای در مورد نشست دوحه اعلام کرده است که این نشست با حضور آنتونیو گوترش، دبیر‌کل این سازمان، روی موضوعات کلیدی، مانند حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و دختران حکومت‌داری فراگیر، مقابله با تروریسم و ​​قاچاق مواد مخدر متمرکز خواهد بود.

هرچند سخنگوی سازمان‌ملل تاکید کرده است که این نشست در مورد به رسمیت شناختن طالبان نخواهد بود ولی امینه محمد، معاون دبیرکل این سازمان یشتر در اظهاراتی درباره احتمال بحث درباره به رسمیت‌شناختن طالبان در این نشست صحبت کرده بود.

این اظهارات با موجی از واکنش‌ها و محکومیت‌ها از سوی فعالان و مدافعان حقوق بشر روبرو شد.

زنان معترض می‌گویند «به‌شدت نگران» این نشست «پشت‌ درهای بسته» در مورد تعامل با حکومت طالبان هستند.

روز گذشته (یکشنبه) در ۱۵ کشور اروپایی، آمریکا و در پاکستان زنان و فعالان افغان در تظاهرات و تجمعاتی خواستار عدم به رسمیت شناختن طالبان در اجلاس دو روزه دوحه شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *