کمیسیون مستقل حقوق بشر از بازداشت و شکنجه دست‌کم پنج نطامی و یک شاعر و نویسنده از سوی اداره استخبارات طالبان خبر داده است.

این کمیسیون با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که با توجه به اعتراضات در داخل کشور و محکومیت بازدشت‌های خودسر در سطح بین‌المللی، طالبان هنچنان به بازداشت، تهدید و شکنجه روشنفکران، کارمندان و نظامیان حکومت پیشین ادامه می‌دهند.

در اعلامیه گفته شده که ذبیح‌الله عیار شاعر، ذکرالله، بانو مهتاب همدرد، جنرال عبدالمناف و امان‌الدین از نظامیان حکومت پشین را اداره استخبارات طالبان بازداشت و به محل نا معلومی انتقال داده‌اند.

این کمیسیون می‌گوید که طالبان در روز نخستِ عیدِ فطر، آقای ذبیح‌الله عیار، شاعر و نویسنده و بانو مهتاب همدرد پولیس حکومت پیشین را از ولایت غزنی بازداشت و به محل نامعلومی انتقال داده‌اند.

در اعلامیه گفته شده که چهار روز پیش نیز ذکرالله سرباز و جنرال عبدالمناف دره، استاد سابق اکادمی پولیس در کابل بازداشت شدند و هنوز از سرنوشت آنها هیچ اطلاعی در دست نیست.

کمیسیون می‌گوید در حالی‌که شش ماه از بازداشت امان‌الدین، از نظامیان حکومت پیشین در قید طالبان می‌گذرد اما خانواده او در بی‌خبری به سر می‌برد.

در اعلامیه آمده است: “با آن‌که امان‌الدین، سه سال پیش از سقوطِ کشور به‌دست طالبان، بنابر مشکلاتی که داشت، صفوفِ پولیس را ترک کرده و به کار و بار آزاد روی آورده بود، بر بنیاد اطلاعات موثق،[او] به‌گونۀ پیوسته و سیستماتیک مورد شکنجۀ شدید و بی‌رحمانۀ روانی و فزیکی قرار گرفته‌است. امان‌الدین، از باشندگانِ ولایت پنج‌شیر است، که در کابل زندگی می‌کرد و هیچ ارتباطی با جریانات سیاسی‌ـ‌نظامی نداشت.”

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بازداشت‌ها و برخوردهای ظالمانه و ضد حقوق‌بشریِ طالبان را محکوم کرده و خطاب به جهانیان گفته است که عفو به اصطلاح عمومی طالبان دروغی بیش نیست.

این کمیسیون گفته است در حالی‌که سرگرم مستندسازی مواردِ نقض حقوق‌بشر و حقوق‌بشردوستانۀ بین‌المللی در افغانستان است اما نگران استمرار و عواقب ناگوار چنین برخوردهای ضد حقوق‌بشری از جانب طابان است.

این کمیسیون یک بار دیگر از جامعه‌بین‌المللی خواسته است که در مباحثات، مراودات و دیپلوماسی خود در امور افغانستان، خلاف‌ورزی‌های طالبان را به موارد و ساحات مختصر تقلیل نبخشیده و از گستردگی نقضِ حقوق‌بشر در افغانستان، اغماض و چشم‌پوشی نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *