طاهر زهیر

طالبان ویدویی از طاهر زهیر، والی حکومت پیشین در بامیان که نزدیک به دو سال علیه طالبان می‌جنگید را منتشر کرده‌اند.

در این ویدیو که آقای زهیر با لباس محلی و کمی پریشان به نظر می‌رسد می‌گوید: “با توجه به تبلیغات منفی که سالیان علیه طالبان وجود داشت کنار امدن و تعامل با امارت اسلامی قدردی دشوار به نظر می رسید که چگونه اعتماد حاصل شود که کسی در کنار امارت اسلامی بیاید.”

هنوز معلوم نیست که این ویدیو در چی شرایطی گرفته شده است. طاهر زهیر پس از فروپاشی نظام جمهوریت به کوه‌پایه‌های بامیان و در مناطق سمنگان علیه طالبان می‌جنگید.

هر چند هیچ خبری از جنگ و درگیری میان افراد زهیر و طالبان منتشر نشده است، اما عارف رحمانی عضو پیشین مجلس نمایندگان می‌گوید که زهیر نتوانست در این مدت حامی رسانه‌ای پیدا کند از سوی دیگر به گفته او، زهیر اقبال حمایت مردمی و نیروهای مخالف طالبان در بیرون از افغانستان در جنگ با طالبان را بدست نیاورد.

در ویدیویی که یک رسانه‌ای نزدیک به طالبان منتشر کرده زهیر می‌گوید که راه حل قضیه افغانستان جنگ و خشونت نیست.

به گفته او، قضایای افغانستان باید از طریق گفتگو و مذاکره دنبال شود.

زهیر گفت: “کسانی‌که هنوزهم اصرار به ادامه جنگ دارد و هنوز هم اصرار به ادامه خشونت دارد من تقاضا می‌کنم و سر همه شان صدا می‌کنم که جنگ و خشونت راه حل قضیه افغانستان نیست خشونت خشونت را به بار می‌آورد و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.”

در همین حال، برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که زهیربه صورت مشروط به طالبان تسلیم شده، خروج مصون از افغانستان از جمله این شروط است.

در ماه‌های اخیر خبرهای از دستگیری اعضای خانواده، بستگان و نزدیکان طاهر زهیر منتشر شد، گفته شده که طالبان شماری از اعضای خانواده و بستگان او را بازداشت و شکنجه کرده‌اند.

در همین حال، براساس گزارش‌های تایید نشده، طالبان از طریق دستگیری یک فرمانده تحت امر زهیر به او دسترسی پیدا کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *