طاهر زهیر، والی پیشین بامیان که پس از حاکمیت طالبان با این گروه می‌جنگید، در منطقه دره‌صوف سمنگان به این گروه تسلیم شده است.

گفته شده که آقای زهیر با افراد تحت امرش در منطقه موسوم به بازار دهن‌‌تور، دره‌صوف به روز چهارشنبه (۲۰ ثور) از جنگ با طالبان دست کشیده و به افراد محلی این گروه تسلیم شده است.

روزنامه هشت صبح، گزارش داده است که دلیل تسلیم شدن آقای زهیر، نرسیدن امکانات و این‌که او از مدتی به این سو در کوه‌های ولسوالی ‌دره‌صوف و سرحدات بامیان، سرپل و سمنگان در محاصره بود.

پیشتر گزارش‌های منتشر شد که طالبان، شماری اعضای خانواده و خویشاوندان او را در بامیان، سمنگان و کابل بازداشت، تهدید و شکنجه کردند.

طالبان هشدار دادند تا زمانی‌که زهیر علیه این گروه بجنگد، این وضعیت ادامه خواهد داشت.

طالبان تا هنوز در باره تسلیم شدن، زهیر چیزی نگفته‌اند.

طاهر زهیر، در حکومت‌های قبلی در سمت‌های مختلف از جمله عضویت در ولسی جرگه، وزیر اطلاعات و فرهنگ، مشاور معاونیت دوم ریاست جمهوری و والی بامیان کار کرده است.

زهیر پس از سقوط نظام جمهوریت در اگست ۲۰۲۱ در کنار جبهه مقاومت‌ملی و با مولوی مهدی، فرمانده هزاره‌تبار طالبان در برابر این گروه می‌جنگید.

پس از آن‌که مولوی مهدی از سوی طالبان بازداشت و کشته شد، گفته شده است که طاهر زهیر فرماندهی نیروهای او را به عهده گرفته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *