محمد طاهر زهیر، والی پیشین بامیان پس از تسلیم شدن به طالبان، در اولین نشست خبری در ولایت سمنگان حضور یافت.

هر چند او پس از تسلیم شدن در یک نوار ویدیویی ظاهر شد و از اداره استخبارات طالبان در ولایت سمنگان بابت به گفته او “ایجاد اعتماد” قدردانی کرد.

طاهر زهیر، در این نشست خبری که در دفتر والی طالبان در سمنگان برگزار شده‌بود، مقامات حکومت پیشین را فراری خطاب کرد.

او گفت: “وقتی‌که نظام جمهوریت سقوط کرد، مسولین نظام جمهوریت کشور را ترک کرده از وطن فرار کردند، اما من در بین مردم باقی ماندم و در این اواخر در مورد پیوستن ، با مردم خود گفتگو و مشوره کردم، دست از مخالفت برداشتم و با امارت اسلامی افغانستان یکجا شدم .”

از محتوای نشست خبری او خبرگزاری باختر که در کنترول طالبان است، گزارش داده، زهیر در این کنفرانس خبری یک بار دیگر از اداره استخبارات طالبان در سمنگان اظهار قدردانی کرده است.

در این نشست خبری شمار ی از مقامات طالبان به شمول مولوی عبدالاحد فضلی، والی این گروه، مولوی محمدهاشم شفیق رئیس اداره استخبارات این گروه در سمنگان،  قاری احمد‌الله بدر، فرمانده امنیه و محمد نسیم خیبرشکن، ولسوال دره صوف بالای سمنگان و برخی از چهر‌های قوم هزاره حضور داشتند.

او گفت که مردم افغانستان از جنگ خسته شده‌اند، “جنگ راه حل نیست وچهار دهه جنگ تمام، زیرساخت های کشور را ازبین برده، بدبختی های زیادی را به وجود آورده است.”

زهیر می‌گوید که پس از این می‌خواهد به کار های تحقیقی و فرهنگی بپردازد .

طاهر زهیر، پس از اگست ۲۰۲۱ و سقوط نظام جمهوریت در برابر طالبان سلاح برداشت و در مناطق از بامیان و سمنگان در برابر این گروه فعال بود.

گفته شده پس از این‌که شماری از اعضای خانواده و بستگان او از سوی طالبان بازداشت و شکنجه شدند، او به طالبان تسلیم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *