اشرف‌ غنی‌احمدزی، رییس جمهور فراری کشور گفته است که اقدامات طالبان «به اشتباه به پشتون‌ها نسبت داده می‌شود، درحالی که به این قوم هیچ ربطی ندارد».

اشرف غنی در پیامی صوتی که به مناسبت عید سعید فطر در حساب فیسبوک خود منتشر کرده گفته است طالبان یک اقلیت قومی است که نامش “استبداد” است.

اشرف غنی گفت: “مهاجرت‌های اجباری در این دوران حس تعلق به میهن مشترک را تضعیف کرد و به سودجویان موقع داد تا به نام قوم از آن استفاده‌های شخصی کنند، درحالی که پیوند مردم کشور با هویت تاریخی و سرزمین واحد، افتخار مشترک همه‌ی ماست که تنها در افغان‌بودن تجسم یافته می‌تواند.”

او می‌گوید که در حال حاضر تاریخ و هویت مشترک مردم افغانستان از جوانب مختلف هدف حمله قرار دارد و گروه حاکم بیشتر از دیگران به آن زیان می‌رساند. به‌گفته‌ او، طالبان هر آنچه را که افتخارات ملی و مشترک مردم است، از بین می‌برند.

افغانستان عملا به انزوا سوق داده می‌شود

اشرف غنی‌احمدزی، طالبان را متهم کرده که از مدیریت اقتصادی کشور عاجز است و خطاب به این گروه گفته تاریخ شاهد است که هیچ ملتی با گدایی بقا نمی‌کند.

به گفته اشرف‌غنی با گسترش فقر در افغانستان، اکنون باید ثابت شده باشد که گروه طالبان از مدیریت اقتصاد کشور عاجز است.

او مدعی شده که وضع محدودیت بر کار زنان در موسسات هم روندی کاملا محاسبه شده است تا افغانستان به انزوا برود و زندگی مردم در افغانستان ناممکن شود.

او راه بدیل برای تغییر وضعیت کنونی افغانستان را دوری از غرب زدگی و گرایش به خودکفایی اقتصادی دانسته است.

پس از فرار اشرف غنی‌احمدزی، طالبان در ۱۵ اگست ۲۰۲۱ وارد کابل شدند و بدون درگیری قدرت سیاسی را تصرف کردند.

کارشناسان می‌گویند که فساد گسترده، تصامیم عجولانه، نگاه قوم‌محورانه و عدم موجودیت برنامه‌ها باعث شد که حکومت اشرف‌غنی از هم فروپاشد.

اشرف غنی متهم است که میلیون‌ها دالر پول را از بیت‌المال دزدی کرده و در امارات متحده عربی زندگی مرفه‌ی برای خود فراهم کرده است.

رولا غنی، خانم اشرف غنی نیز متهم است که در سال‌های که غنی بر سر قدرت بود، میلیون‌ها دالر را از افغانستان خارج و به بیرون کشور منتقل کرده است.

یاغیان ثروتمند

اشرف‌‌‌غنی‌ احمد‌زی در پیام خود گفته است که سران طالبان به ثروتمندترین افراد در تاریخ “حرکت‌های یاغی” تبدیل شده‌اند.

او بدون نام گرفتن از این رهبران گفته است: “فقر عمومی در کشور در حالی بیداد می‌کند که رهبران طالب به ثروتمندترین افراد در تاریخ حرکت‌های یاغی مبدل شده‌اند.”

او رهبران طالبان را متهم کرده است که ثروت آنها از ربودن غیرقانونی عواید ملی افغانستان، قاچاق اسلحه و مواد مخدر” فراهم می‌شود.

رییس جمهور فراری کشور می‌گوید که امروز افغانستان از سوی بعضی‌ها خواسته یا ناخواسته به سوی بحران هویتی کشانده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *