یک مقام بلند‌پایه سازمان‌ملل تهدید کرده است که اگر طالبان ممنوعیت کار زنان در دفاتر وابسته به سازمان‌ملل در افغانستان را لغو نکنند، این سازمان دفاتر خود را در افغانستان خواهد بست.

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان‌ملل به آسوشیتدپرس گفته است که در حال حاضر گفتگوها بر سر رفع موانع که طالبان بر سر کار زنان ایجاد کرده ادامه دارد در صورت که به گفته او این گفتگوها به نتیجه مطلوب نرسد، دفاتر سازمان ملل تا ماه می در کابل و تمام ولایات بسته خواهد شد.

طالبان اخیرا کار زنان در دفاتر وابسته به سازمان‌ملل در افغانستان را ممنوع اعلام کرده‌اند.

یوناما یا هیات معاونیت سازمان‌ملل در کابل در اعتراض به این تصمیم طالبان، تمامی ۳۳۰۰ کارمند خود را به رخصتی اجباری فرستاد.

این تصمیم طالبان با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شده است، دبیرکل سازمان‌ملل ممنوعیت کار زنان را محکوم کرده و از سران طالبان خواسته است که برای ادامه عملیات کمک‌رسانی به نیازمندان فورا محدودیت‌های وضع شده را ملغی اعلام کنند.

طالبان در واکنش گفته که این تصمیم یک ارزش داخلی است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته است: “باید خاطرنشان کرد که امارت اسلامی نمی‌خواهد برای ملل متحد موانع ایجاد نماید، بلکه می‌خواهد واضح بسازد که این موضوع ارزشی داخلی افغانستان می‌باشد، برای هیچ کسی دیگر مشکل ایجاد نمی‌کند و باید همه جوانب به آن احترام بگذارند.”

کارشناسان می‌گویند که طالبان برای رسیدن به خواست‌های سیاسی شان زنان افغانستان را به گروگان گرفته‌اند.

منتقدان طالبان اما می‌گویند که تمامی این فرامین از اسلام‌آباد برای طالبان صادر می‌شود، کشوری که در پیروزی طالبان نقش عمده و اساسی داشت.

تصمیم دلخراش

آخیم اشتاینر در گفتگو با آسوشیتدپرس خروج احتمالی سازمان‌ملل از افغانستان را یک تصمیم “دلخراش” خوانده است.

او گفته است اگر طالبان تصمیم ممنوعیت کار زنان با این سازمان را لغو نکنند، یوناما تصمیم «دلخراش» خروج از افغانستان را اتخاذ خواهد کرد.

او خروج احتمالی یوناما از افغانستان را یک گام به عقب برای کل سیستم سازمان‌ملل خوانده است.

اشتاینر می‌گوید هرچند طالبان به زنان اجازه داده‌اند تا در بخش‌های محدود کار کنند، اما به گفته او، افغانستان به نیروی کار بیشتر زنان نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *