نشست چهره‌های عمدتا مخالف طالبان امروز ظهر در وین پایتخت اتریش آغاز به‌کار کرد. این نشست سه روزه به همت انستیتیوت بین‌المللی اتریش راه اندازی شده است.

گفته شده ایجاد هماهنگی و اعتمادسازی میان جریان‌های مخالف طالبان و نیز گسترش مقاومت در برابر این گروه از محورهای اصلی این نشست است.

شماری از چهره‌های مخالف طالبان از جمله احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، داکتر رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی پیشین، محمد‌نظیف‌ شهرانی استاد دانشگاه در امریکا و فوزیه کوفی، عضو پیشین مجلس نماینده‌گان، از اشتراک‌‌کننده‌گان این نشست هستند.

برخی هم از طریق ویدیو در این کنفرانس صحبت خواهند کرد از جمله صلاح‌الدین ربانی، رهبر یکی از شاخه‌های جمعیت اسلامی، محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افانستان،  زلمی رسول، وزیر امور خارجه پیشین و مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله حکومت غنی.

گفته شده برخی از چهر‌ها مانند محمد محقق و صلاح‌الدین ربانی به دلیل این‌که نتوانسته ویزه اتریش را بگیرند به این نشست نتوانستند شرکت کنند.

گفته شده است که رحمت‌الله نبیل، رییس امنیت ملی در حکومت پیشین و از چهره‌های منتقد طالبان از شرکت در این نشست خودداری کرده است.

شماری فعالان سیاسی، مسوولان حکومت پیشین، اعضای مجلس نماینده‌گان پیشین، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی نیز در این جلسه شرکت کردند.

طالبان در باره این نشست رسما چیزی نگفته‌اند.

نخستین نشست چهره‌ها و شخصیت‌های مخالف طالبان در ۲۴ ماه سنبله سال گذشته‌ی خورشیدی به میزبانی انستیتوت امور بین‌المللی اتریش در وین برگزار شد و سه روز ادامه یافت.

در پایان این نشست، اشتراک‌کنندگان در یک اعلامیه‌ی مشترک بر حل معضل افغانستان از راه گفت‌وگوهای سیاسی و حمایت از مقاومت مردم افغانستان برای تأمین «خواست‌های مشروع و حق‌طلبانه‌ی‌شان» تأکید کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *