ائتلاف موسوم به “حقوق بشر برای افغانستان” متشکل از هفت نهاد حقوق بشری نسبت به وضعیت منقدان طالبان در زندان‌ها به شدت اظهار نگرانی کرده‌اند.

این ائتلاف که سازمان عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر نیز شامل ان هستند، امروز (چهارشنبه ۶ ثور) با انتشار اعلامیه‌ای از طالبان خواست که محل نگهداری افراد بازداشت شده را افشا کند و زمینه ملاقات خانواده بازداشتی‌ها را با زندانیان نیز فراهم کنند.

در اعلامیه از مرتضی‌بهبودی، خبرنگار فرانسوی افغانی‌الاصل، مطیع‌الله ویسا فعال آموزش و محمدکاظم امینی، شاعر و نویسنده یاد شده که به گفته این ائتلاف انها به صورت خودسرانه از سوی طالبان بازداشت شده‌اند.

در اعلامیه آمده است که بازداشت این افراد و دیگر بازداشتی‌ها در چارچوب سرکوب گسترده و حمله‌ علیه جامعه مدنی افغانستان صورت می‌گیرد.

ایتلاف حقوق بشر برای افغانستان از طالبان خواسته است تا همه کسانی که به‌طور خودسرانه تنها به‌ دلیل استفاده از حق آزادی بیان، آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز و آزادی اجتماعات بازداشت شده‌اند را فوراً و بدون قیدوشرط آزاد کنند.

در اعلامیه آمده است: “این بازداشت‌های اخیر اقدامی آشکار انتقام‌جویانه علیه کسانی است که نظرات مخالف خود را در رسانه‌های اجتماعی ابراز می‌کنند، به‌طور مسالمت‌آمیز به سیاست‌ها و عمل‌کردهای سخت‌گیرانه طالبان اعتراض می‌کنند، به‌ویژه آن‌هایی که در مورد حق زنان و دختران برای تحصیل و تعامل با جامعه بین‌المللی و مکانیسم‌های حقوق بشر سازمان ملل متحد هستند.”

طالبان در حدود ۲۱ ماه حاکمیت در کشور اعتراضات خیابانی را به صورت گسترده سرکوب و شماری از معترضان را بازداشت، زندانی و شکنجه کرده‌اند.

اغلب بازداشت‌ها از سوی اداره استخبارات طالبان صورت گرفته است، ملا تاجمیر جواد، معاون این اداره در پیام عیدی‌ گفت که برای سرکوب مخالفان این گروه “فریضه جهاد و قتال را با جدیت و قاطعیت” انجام خواهد داد.

جواد در این پیام، مخالفان “امارت‌اسلامی” را “طاغوت، فتنه و شر و فساد” خوانده است.

سرکوب سیستماتیک

ائتلاف حقوق بشر برای افغانستان ضمن اظهار نگرانی بابت سرکوب سیستماتیک مخالفان طالبان و مدافعان حقوق بشر در افغانستان، از طالبان خواسته است که به سرکوب مخالفان خود پایان دهد.

این ائتلاف می‌گوید که طالبان دامنه سرکوب مداوم صداهای منتقد خود را افزایش داده و در صدد خفه کردن فریاد حق آزادی بیان در این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *