مارات ایمانقلواه، دبیر شورای امنیت قرقیزستان، هشدار داده است که داعش خراسان در نظر دارد دست‌کم هفت هزار جنگجو در ولایات شمالی افغانستان مستقر کند.

ایمانقلوا می‌گوید داعش در نظر دارد از نیروهای تازه نفس برای حمله به کشورهای همسایه شمالی افغانستان استفاده کنند

آقای ایمانقلوا گفت که دفتر او به اطلاعاتی دست یافته که این جنگ‌جویان قرار است تا تابستان امسال عمدتا در ولایات شمال افغانستان مستقر شوند.

او تاکید کرد که داعش در نظر دارد از این نیروها برای حمله به کشورهای همسایه شمالی افغانستان استفاده کنند.

اشاره ایمانقلوا بیشتر به کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرق افغانستان است.

طالبان تا هنوز در این باره اظهار نظری نکرده‌اند، اما این گروه همواره حضور گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان را رد کرده است.

دبیر شورای امنیت قرقیزستان که روز پنج‌شنبه (۲۱ ثور) در نشست گفت‌وگوهای امنیتی اسلام‌آباد صحبت می‌کرد گفت که داعش در حال اجرای راهبرد تهاجمی علیه کشورهای همسایه افغانستان است.

او افزود که وضعیت بد اقتصادی در افغانستان زمینه‌ساز گسترش تروریزم است.

پس از اگست ۲۰۲۱ و حاکمیت طالبان، اغلب کشورهای همسایه افغانستان از آنچه آنها تبدیل شدن افغانستان به پایگاه‌های امن ترویزم می خوانند، اظهار نگرانی کرده‌اند.

تاجیکستان، ایران، پاکستان، ازبیکستان، ترکمنستان و روسیه از جمله کشورهای اند که همواره از حضور گروه‌های افراطی تندرو و ترویستی در خاک افغانستان به طالبان و جامعه‌ بین‌المللی هشدار داده‌اند.

داعش در افغانستان
مارات ایمانقلواه، گفته که راهبرد تهاجمی داعش، کشورهای ایران، چین، روسیه و جمهوری‌های آسیای مرکزی را مورد هدف قرار داده

پیشتر، وزاری خارجه چین و پاکستان گفتند که جانب گروه طالبان تعهد کرده که در برابر تحریک طالبان پاکستانی و جنبش اسلامی ترکستان در خاک افغانستان مبارزه می‌کند.

در بیانیه‌ای مشترک که پس از نشست وزرای خارجه پاکستان، چین و طالبان در اسلام‌آباد منتشر شد، آمده که جانب وزیر خارجه طالبان تعهد کرده است که به هیچ گروهی تروریستی از جمله تحریک طالبان پاکستان و جنبش اسلامی ترکستان اجازه فعالیت درخاک افغانستان را نمی‌دهد.

پیش از این، چین خواستار مبارزه جدی طالبان در برابر جنبش اسلامی ترکستان شده بود، گروهی که به گفته پکن، با استفاده از خاک افغانستان عملیات تروریستی را در خاک چین انجام می‌دهد.

از جانب دیگر، از زمان تشدید حملات تحریک طالبان پاکستان، اسلام‌آباد می‌گوید که رهبران این گروه در خاک افغانستان پناه گرفته و علاقه‌مند گفتگو با دولت پاکستان نیستند.

اسلام‌آباد، رژیم طالبان را تحت فشار قرار داده است تا علیه تحریک طالبان پاکستان مبارزه کند و به این گروه فشار وارد کند که وارد مذاکره با اسلام‌آباد شود.

کارشناسان می‌گویند، اسلام‌آباد به این نظر است که رژیم طالبان تمایلی به انجام اقدامات نظامی و استفاده از زور در برابر تحریک طالبان پاکستان در خاک خود را ندارد، و به همین دلیل همواره موضوع گفتگو با این گروه را مطرح می‌کند.

اسلام‌آباد و پکن نگران گسترش فعالیت این دو گروه در خاک افغانستان هستند و گفته‌اند که این گروه‌ها از خاک افغانستان عملیات تروریستی در پاکستان و چین انجام می‌دهند.

ناکامی سیاسی طالبان

با این حال، مارات ایمانقلواه، گفته که راهبرد تهاجمی داعش، کشورهای ایران، چین، روسیه و جمهوری‌های آسیای مرکزی را مورد هدف قرار میدهد.

به گفته او، گروه داعش با استفاده از “ناکامی‌های سیاسی” طالبان در افغانستان، تلاش می‌کند خود را به‌عنوان یک جایگزین قدرت در افغانستان به برخی گروه‌های قومی و مردم عادی این کشور، معرفی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *