بدنبال موجی بی‌سابقه خشونت‌ها در پاکستان که در اعتراض به بازداشت عمران‌خان، نخست وزیر پیشین این کشور در حال گسترش است، وزارت خارجه طالبان اعلام کرده است که به نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در این کشور هدایت داده است تا تدابیر لازم برای حفاظت از شهروندان افغانستان در این کشور را روی دست گیرد.

این وزارت با انتشار اعلامیه‌ای در این باره بیشتر توضیح نداده و گفته است که هدایات لازم به نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در پاکستان داده شده است.

در ده‌ها شهرپاکستان به شمول اسلام‌آباد، کراچی، پشاور و کویته که جمعیت بزرگی افغان‌ها نر آنجا زندگی می‌کنند، نیروهای امنیتی با معترضان درگیر شدند.

معترضان به اکثر دفاتر دولتی حمله کرده و تاسیسات را به آتش زده‌اند، تا هنوز رقم دقیق از تلفات و خسارت مالی معلوم نیست اما تصاویر منتشر شده از این کشور حاکیسست که معترضان چندین دفتر به شمول اقامتگاه شهباز شریف، نخست وزیر را به آتش زدند.

در حالی‌ که دسترسی به انترنت و مخابرات در سراسر پاکستان سخت و محدود شده است، اما ویدیوهایی منتشر شده از این کشور نشان می‌دهد که جمعیت بزرگی از مردم در شهرهای مختلف در برابر نیروهای امنیتی صف‌آرایی کردند.

در یک ویدیو نشان داده می‌شود که چندین شهروند افغانستان که می‌گویند برای حمایت از عمران‌خان از افغانستان به این کشور رفته‌اند در میان جمعیت معترضان بر ضد حکومت پاکستان شعار می‌دهند.

در یک ویدیوی دیگر عمران‌خان اداره استخبارات پاکستان را متهم به دسیسه چینی و کنترول دادگاه‌ی کرده است که او برای رسیدگی به پرونده نسبتی خود وارد آن شد.

عمران خان در این نوار ویدیویی اداره استخبارات پاکستان را عامل وضعیت کنونی و دامن‌زدن به اختلافات در این کشور خوانده است.

معترضان در پاکستان
شهباز شریف به معترضان طرفدار آقای خان هشدار داده که دست از تظاهرات بکشند در غیر این‌صورت به گفته او با آنها با «مشت آهنین» برخورد خواهد شد

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، در نخستین واکنش پس از بازداشت عمران خان به معترضان طرفدار آقای خان هشدار داده که دست از تظاهرات بکشند در غیر این‌صورت به گفته او با آنها با «مشت آهنین» برخورد خواهد شد.

در همین حال، دادگاه پاکستان اعلام کرده است که عمران خان در پرونده فساد مالی مقصر شناخته شده و تایید کرد که او به مدت هشت روز تحت بازداشت قرار خواهد داشت.

پیشتر شبکه تلویزیونی جیونیوز گزارش داد که دادگاه آقای خان را به دلیل «فروش غیرقانونی هدایای دولتی» در دوران نخست‌وزیری خود بین سال های ۲۰۱۸-۲۰۲۲ به صورت رسمی متهم کرده است.

از خودگذری

وزارت خارجه طالبان در اعلامیه که منتشر کرده از آنچه که در پاکستان رخ‌داده ابراز تأسف کرده است.

این وزارت گفته که ثبات در پاکستان را به نفع ملت این کشور و کل منطقه می‌داند و آرزو دارد که طرف‌های پاکستانی تحمل و تفاهم را انتخاب کنند.

همچنین خبر رسیده است که امریکا دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت خود را از اسلام‌آباد تخلیه کرده است.

به نظر می‌رسد که وضعیت در پاکستان به شدت نگران کننده است، از این کشور خبر رسیده که برخی مقامات برجسته حزب تحریک انصاف به رهبری عمران‌خان، از جمله شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه دولت خان بازداشت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *