وزاری خارجه گروه هفت در نشستی در جاپان، آن دسته از تصامیم طالبان را محکوم کرده که منجر به نقض حقوق بشر و حقوق اساسی زنان در افغانستان شده است.

وزارت خارجه جاپان در پایان این نشست بیانیه‌ای را منتشر کرد که در آن گفته شده محدودیت‌های شدید طالبان باعث نقض حقوق بشردوستانه و پای‌مال شدن حقوق اساسی زنان در افغانستان شده است.

در بیانیه‌ای این تصامیم طالبان به شدت محکوم شده است.

وزارت خارجه چاپان به روز دوشنبه (۲۸ حمل) نشستی را تحت نام “افغانستان و آسیای مرکزی” به ریاست هایاشی یوشیماسا، وزیر امور خارجه‌ جاپان برگزار کرد.

شرکت کنندگان این نشست نگرانی خود را از بدترشدن وضعیت حقوق بشر و سلب آزادی‌های اساسی زنان اظهار نگرانی کردند.

در بیانیه آمده است: “وزرای خارجه‌ گروه هفت مخالفت شدید خود را با محدودیت‌های فزاینده‌ی طالبان بر حقوق بشردوستانه و آزادی‌های اساسی از جمله نقض حقوق زنان و دختران ابراز کردند.”

در بخش این بیانیه گفته شده که اعضای گروه هفت پیام‌های یکپارچه را به طالبان برسانند تا از تبدیل‌شدن افغانستان به پناهگاه امن تروریزم جلوگیری شود و طالبان زمینه ارائه‌ی کمک های بشردوستانه بدون مانع را فراهم کنند.

طالبان به تازگی کار زنان در دفاتر سازمان‌ملل را ممنوع کردند، یوناما یا دفتر هیات معاونیت سازمان‌ملل در افغانستان در اعتراض به این تصمیم طالبان گفت در صورت ادامه این محدودیت نحوه فعالیت خود در افغانستان را بازنگری خواهدکرد.

این دفتر ۳۳۰۰ کارمند خود را تا ۱۵ ثور به رخصتی اجباری فرستاده و گفته است که بدون کارمندان زن نمی‌تواند به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

طالبان گفته اند که ممنوعیت کار زنان در دفاتر سازما‌ن‌ملل یک موضوع داخلی است، همزمان جلساتی میان سران طالبان و مسوولان یوناما در کابل برگزار شد اما ظاهرا معلوم می‌شود که این دیدارها نتایج ملموسی در پی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *