ندا محمد ندیم

ندامحمد ندیم، وزیر تحصیلات‌عالی طالبان به بامیان در مرکز کشور سفر کرده و در گردهمایی با مقامات محلی طالبان در این ولایت از آنچه او گرایش افکار دانشجویان به استعمار و کفر خوانده هشدار داده است.

ندیم از اساتید دانشگاه بامیان خواسته است که علاوه بر پیشبرد امور تدریس، “به افکار محصلین خود هم متوجه باشند تا افکار این جوانان تحت تاثیر افکار استعماری، کفری و اجانب قرار نگیرد”

ندیم از چهره‌های تندوری گروه طالبان است که اظهارات او همواره خبرساز می‌شود.

خبرگزاری باختر که در کنترول طالبان است از قول مفتی حضرت‌محمد برهانی، رییس دانشگاه بامیان گزارش داده که هدف از سفر وزیر تحصیلات‌عالی طالبان به بامیان، بررسی امور تحصیلی است.

او گفته است که ندیم قرار است مشکلات و پیشنهادات احتمالی اساتید و دانشجویان دانشگاه بامیان را از نزدیک بررسی کند.

والی طالبان در بامیان گردهمایی با حضور مقامات محلی این گروه و اساتید دانشگاه بامیان ترتیب داده و وزیر تحصیلات‌عالی این گروه در این گردهمایی سخنرانی کرده است.

او در این گردهمایی گفته است: “هر یک از مسئولان امارت اسلامی مکلفیت‌های خاص خود را دارد و باید آن را درک نموده و به مردم خدمت کند، همین‌طور محصلین پوهنتون‌ها مکلفیت دارند تا به صورت درست درس بخوانند که در آینده مصدر خدمت مردم خود شوند.”

بامیان از مناطق عمدتا شیعه‌نشین کشور است و اکثر دانشجویان دانشگاه این ولایت نیز از مردم هزاره و شیعه‌های افغانستان هستند.

پیشتر، وزارت تحصیلات‌عالی طالبان، درخواست شورای علمای شیعه افغانستان برای شامل‌ساختن فقه جعفری در نصاب آموزشی را رد کرد.

پیش از این فقه شیعه در دانشگاه بامیان، که ولایتی عمدتا شیعه‌نشین است، تدریس می‌شد. اما چندی پیش گزارش‌هایی نشر شد مبنی بر این‌که تدریس فقه شیعه از برنامه آموزشی این دانشگاه حذف شده است.

در حال حاضر درس «ثقافت اسلامی» بر اساس فقه حنفی (اهل تسنن) در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

برخی منابع در ولایت بامیان گفتند که وزیر تحصیلات‌عالی طالبان با گروهی از نظامی و محافظان خود وارد این ولایت شده است.

طالبان پس از حاکمیت شان در افغانستان شماری از کدرهای هزاره‌ را از دانشگاه بامیان برکنار و در عوض آن اقلب از اقوام دیگر به ویژه از قوم پشتون را گماشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *