سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه هشدار داده که حصور و فعالیت گروه‌های تروریستی و تندرو در خاک افغانستان افزایش یافته است.

آقای شوبگو که روز جمعه (۸ ثور)، در نشست وزیران دفاع سازمان همکاری شانگهای در دهلی‌نو، پایتخت هند، صحبت می‌کرد گفت که حضور این گروه‌‌ها در افغانستان کشورهای همسایه‌ روسیه را تهدید می‌کند.

این در حالیست که یک روز قبل از برگزاری این نشست (پنجشنبه) یک نظامی بلندپایه تاجیکستان در درگیری با مردان مسلح که از افغانستان وارد این کشور شده بودند، کشته شد.

برخی رسانه‌ها گزارش داده است که این نظامی کشته شده کامران رجب‌زاده، رییس نیروهای مرزی بدخشان تاجیکستان بود.

در صورت که خبر مرگ این نظامی تایید شود، ان نخستین افسر تاجیکستان است که در حاکمیت طالبان و در خاک تاجیکستان کشته می‌شود.

پیشتر نیز کشورهای همسایه افغانستان به شمول روسیه از حضور و گسترش گروه‌های تروریستی درخاک افانستان اظهار نگرانی کرده‌اند.

خبرگزاری اسپوتنیک از قول سرگئی شویگو گزارش داده است که “نفوذ باندها و سازمان‌های تروریستی مختلف بین‌المللی مانند داعش، القاعده، جنبش اسلامی اوزبیکستان و جنبش اسلامی ترکستان شرقی که همه‌گی در فدراسیون روسیه ممنوع هستند رو به افزایش است.”

او گفته است: “وضعیت در منطقه آسیای مرکزی پیش‌زمینه‌هایی برای وخامت بیشتر اوضاع است. همزمان، تهدید اصلی از سوی گروه‌های افراطی متعددی خواهد بود که در افغانستان مستقر شده‌اند و فعالیت‌های خود را در جمهوری‌های همسایه افزایش داده‌اند.”

وزیر دفاع روسیه گفته است که برای جلوگیری از وخیم شدن اوضاع باید در این عرصه توجه جدی شود.

طالبان همواره گفته‌اند که برای هیچ گروهی اجازه فعالیت از خاک افغانستان را نمی‌دهند اما کارشناسان می‌گویند که ارتباط طالبان با گروه‌های تروریستی و همچنین همکاری نزدیک این گروه ها با طالبان، قدرت کنترول کامل از طالبان را گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *