شورای امنیت سازمان‌ملل امروز نشستی پیرامون اوضاع افغانستانی تحت حاکمیت طالبان برگزار می‌کند، انتظار می‌رود در این نشست قطعنامه‌ای علیه طالبان به تصویب برسد، برخی رسانه‌ها از دست‌رسی به متن این قطعنامه خبر داده‌اند.

رویترز، خبر داده است که به متن این قطعنامه دسترسی پیدا کرده که در آن شورای امنیت سازمان‌ملل سرکوب اعتراضات مدنی، ممنوعیت کار و تحصیل زنان را محکوم کرده است.

پیش‌نویس این قطع‌نامه توسط امارات متحده عربی و جاپان تهیه شده است.

پس از اگست ۲۰۲۱ و حاکمیت طالبان در افغانستان این نخستین باریست که شورای امنیت سازمان‌ملل سیاست زن‌ستیزانه طالبان را با قاطعیت محکوم می‌کند.

در بخش قطعنامه، سرکوب و نقض حقوق زنان و دختران توسط طالبان در تاریخ سازمان ملل بی‌سابقه توصیف شده است.

انتظار می‌رود که متن قطع‌نامه‌ در نشست امروز به رای‌گیری گذاشته شود و در صورت تصویب شورای امنیت از طالبان خواهد خواست که به سرعت به سرکوب حقوق زنان و دختران پایان دهند.

آنطوری که رویترز گزارش داده در پیش‌نویس قطع‌نامه آمده است که ممنوعیت کار زنان در افغانستان، حقوق بشر و اصول بشردوستانه را تضعیف می‌کند.

لانا نصیبه، سفیر امارات متحده عربی در سازمان ملل گفته است که این محدودیت‌ها می‌تواند عملیات سازمان ملل متحد در افغانستان را به‌طور کلی به خطر بیندازد و شورای امنیت نمی‌تواند ساکت بماند.

به نوشته‌ی رویترز، پیش‌نویس این قطع‌نامه نیاز به رسیدگی به چالش‌های اساسی پیش‌روی اقتصاد افغانستان، از جمله استفاده از دارایی‌های متعلق به بانک مرکزی افغانستان به نفع مردم این کشور را به رسمیت می‌شناسد.

او همچنین گفته است: «چالش‌ها در افغانستان چندوجهی هستند و باید به آن‌ها رسیدگی شود. اما آنچه واضح است این است که بدون زنان نمی‌توان به وضعیت وخیم کشور به‌طور پایدار رسیدگی کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *