وزارت خارجه طالبان اعلام کرده است که سفارت چین در کابل صدور ویزه برای شهروندان افغانستان را سر می‌گیرد.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای گفته است که از تاریخ سوم ماه می صدور خدمات ویزه در سفارت چین در کابل آغاز می‌شود.

چین از جمله محدود کشورهایست که در کنار پاکستان، ایران و روسیه روابط حسنه با طالبان برقرار کرده است، اما بخش قنسولی سفارت این کشور در افغانستان در حدود دو سال گذشته چندین بار خدمات خود را متوقف کرد.

شمار زیادی از اعضای طالبان، با سلطه این گروه بر افغانستان، پاسپورت گرفتند و گفته می‌شود شماری از تروریست‌های خارجی متحد طالبان نیز پاسپورت افغانستان را گرفته‌اند.

در جریان فروپاشی دولت پیشین افغانستان در اگست ۲۰۲۱‌، سفارت‌ کشورهای چین، روسیه، ایران، پاکستان و ترکیه بدون نگرانی به کارشان ادامه دادند. برخلاف این کشورها، سفارت‌های بسیاری از کشورهای غربی چند هفته قبل از سقوط دولت پیشین افغانستان، از هراس تهاجم طالبان تعطیل شدند.

روسیه، چین، ایران، پاکستان، قطر و ازبکستان، ازجمله نخستین کشورهایی بودند که با سلطه طالبان بر افغانستان، با این گروه روابط رسمی دیپلماتیک برقرار کردند و هیئت‌هایی را با محموله‌های بشردوستانه، برای دیدار با سران طالبان به کابل فرستادند.

کارشناسان می‌گویند که پکن نگران ورود تروریستان از افغانستان به چین است، نگرانی که کشورهای منطقه نیز بارها به آن اذعان کرده اند.

پیشتر، تاجران و دانشجویان بارها خواستار صدور ویزای چین شده‌بودند.

وزارت خارجه طالبان گفته است که ازسر گیری صدور ویزای چین با تلاش ریاست امور قنسولی این وزارت و در تفاهم با کشور چین صورت گرفته است.

این وزارت اعلام کرده است، آن دسته از متقاضیان افغانستان که درخواست ویزه چین را دارند می توانند برای دریافت ویزه به سفارت چین در کابل مراجعه کنند.

پیشتر، وانگ یی، وزیر خارجه چین، در دیدار با مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در شهر تاشکند، وعده داد که روند صدور ویزه برای شهروندان افغانستانی که متقاضی سفر به چین باشند را از سر می‌گیرد.

کابل و پکن همواره به به توسعه روابط تجاری میان افغانستان و چین تاکید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *