در آستانه برگزاری نشست دوحه برای افغانستان به میزبانی سازمان‌ملل، ضمیر کابلوف فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان گفته است که از این نشست انتظارات زیادی ندارد.

وزارت خارجه روسیه گفته است که آقای کابلوف در نشست دوحه به میزبانی دبیرکل سازمان‌ملل شرکت می‌کند. این نشست قرار است به روزهای ۱۱ و ۱۲ ماه می در دوحه قطر به میزبانی دبیرکل سازمان‌ملل برگزار شود.

در این نشست قرار است نمایندگان و فرستاده‌های ویژه کشورها در امور افغانستان شرکت کنند، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل گفته است که هدف از برگزاری این نشست بررسی مجدد تعامل بین‌المللی و اهداف مشترک پیش‌رو در مورد وضعیت افغانستان است.

این صحبت‌های آقای دوچاریک برای اصلاح اظهارات امینه‌محمد مطرح شده است که گفته بود سازمان‌ملل در این نشست شرایط به رسمیت شناختن طالبان را بررسی خواهد کرد.

خانم محمد گفته است که به رسمیت شناختن طالبان، مسوولیت پذیری این گروه را بیشتر می‌کند. اظهارات که واکنش‌های گسترده بین‌المللی و اعتراضات در داخل افغانستان به ویژه سازمان‌های مدافع حقوق زنان را در پی داشت.

ضمیر کابلوف گفته است که احتمالا در نشست دوحه سازمان‌ملل تلاش خواهد کرد که بین رویکرد کشورهای منطقه و غربی‌ها در قبال مساله افغانستان توازن ایجاد کند.

او گفت: “ما هیچ انتظاری از این نشست نداریم، زیرا آنچه گوترش تلاش کرده است ایجاد نوعی توازن بین رویکردهای کشورهای منطقه و رویکردهای کشورهای غربی به رهبری آمریکا است، کاری که به سختی می‌تواند انجام شود.”

براساس اطلاعیه وزارت خارجه روسیه، قرار است کابلوف در حاشیه نشست با رئیس هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، همتای ترکیه‌ای خود و نیز دیگر مقامات کشورها دیدار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *