انتونیو گوترش

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان‌ملل گفته است که کمک‌های بشردوستانه برای نیازمندان در افغانستان ادامه خواهد یافت مشروط بر این‌که ممنوعیت کار زنان در دفاتر وابسته به سازمان‌ملل در افغانستان برداشته شود.

طالبان حدود 25 روز پیش زنان را از کار در دفاتر سازمان‌ملل ممنوع کردند. این گروه تا کنون بابت این تصمیم‌شان دلیل موجه مطرح نکرده اما سخن‌گوی طالبان گفته‌ که این مورد یک “ارزش داخلی” است.

این تصمیم طالبان واکنش‌های گسترده در سطح بین‌المللی را به همراه داشت و بخشی از کمک‌های بشردوستانه به دلیل نبود کارمندان زن معلق شده است.

طالبان اما تا هنوز از موضع شان عقب نشینی نکرده‌اند.

آنتونیو گوترش شنبه شب (9 ثور) با انتشار توییتی یک بار دیگر خواستار لغو ممنوعیت فرمان منع کار زنان در دفاتر سازمان‌ملل شد.

آقای گوترش نوشته که مردم افغانستان به کمک‌های فوری بشردوستانه نیاز دارند و حضور کارمندان زن برای توزیع این کمک‌ها ضروری است.

او نوشته است: “لغو تمام اقداماتی‌که حقوق زنان برای کار را محدود می‌کند، برای دستیابی میلیون‌ها نفر در افغانستان که به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، کلیدی است.”

پیشتر، دفتر هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان‌ملل یا “اوچا” اعلام کرده که افغانستان با بالاترین خطر قحطی در ۲۵ سال اخیر مواجه است.

اوچا این روند را نگران کننده خواند و تاکید کرد که در بخش بودجه عملیات بشردوستانه برای افغانستان با مشکل روبرو شده است.

این نهاد هشدار داد که اگر منابع مالی به صورت فوری فراهم نشود، افغانستان به مقیاس گسترده‌ای با فاجعه بشری روبه‌رو خواهد شد.

این نهاد می‌گوید در حالی‌که فقر و گرسنگی در افغانستان بزرگ‌ترین و جدی‌ترین بحران بشری در جهان است، اما به گفته اوچا عملیات بشردوستانه برای این کشور کم‌ترین کمک مالی را دارد.

این نهاد پیشتر گفته بود که بودجه برای عملیات بشردوستانه در افغانستان در حال اتمام است و این امر جان میلیون‌ها نفر را با خطر مواجه می‌کند.

به گزارش این دفتر، هم اکنون در افغانستان ۲۰ میلیون نفر با گرسنگی شدید روبه‌رو هستند و شش میلیون نفر در یک قدمی قحطی قرار دارند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان در گزارش خود افزوده که در ربع نخست سال ۲۰۲۳، تنها ۲۵۰ میلیون دالر از ۴.۶ میلیارد دالر کمک درخواستی این سازمان تامین شده است.

براساس آمار منتشر شده از سوی اوچا، در حال حاضر افغانستان بیشترین تعداد افراد نزدیک با خطر قحطی را در جهان دارد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *