اسپانیا

شماری از شهروندان افغانستان مقیم اسپانیا به تصمیم سازمان‌ملل مبنی بر بررسی شرایط به رسمیت بخشیدن طالبان اعتراض کردند.

معترضان با انتشار قطعنامه‌ای از جامعه جهانی خواستند که در برابر رسمیت بخشیدن طالبان قاطعانه واکنش نشان دهند. معترضان از جامعه جهانی و سازمان‌ملل مصرانه خواستند که از مشروعیت بخشیدن به یک گروه تروریستی خودداری کنند.

روز دوشنبه دبیرکل سازمان‌ملل میزبان نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان در دوحه قطر است.

آنطوری‌که دبیرکل سازمان‌ملل می‌گوید قرار است در این نشست در مورد بازنگری عملیات حیاتی امدادرسانی در افغانستان صحبت کند و در مورد تصمیم گرفته شود.

این در حالیست که پیشتر امینه‌محمد، معاون دبیرکل سازمان‌ملل گفته بود که در این نشست شرایط به رسمیت شناختن طالبان بررسی می‌شود، اظهارات که با واکنش‌های گسترده مواجه شد.

تظاهراتی که از قبل فراخوان داده شده بود، روز یکشنبه (10 ثور) در چندین شهر دنیا برگزار شد.

برگزارکنندگان این تظاهرات گفتند که قرار است در 15 شهر دنیا این تظاهرات برگزار شود. گزارش‌های از جریان تظاهرات از آلمان، فرانسه، اسپانیا، امریکا و پاکستان متشر شده است.

در قطع‌نامه معترضان در اسپانیا آمده است که سازمان‌ملل به مثابه یک گروه با طالبان برخورد کند و دولت شمردن این گروه اشتباه جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

معترضان می‌گویند که طالبان مرتکب جنایات، شکنجه‌ و کشتار غیرنظامیان اند و این گروه همچنان به این جنایات شان ادامه‌ می‌دهد.

آنان در واکنش به صحبت‌های امینه محمد که گفته بود در صورت به رسمیت شناختن طالبان این گروه مسوولیت‌پذیر خواهد شد، گفتند که طالبان هرگز تغییر نخواهند کرد.

این در حالیست که فعالان زنان افغانستان نیز در نامه‌ای سرگشاده‌ به سازمان ملل و هیات‌های شرکت کننده در نشست دو روزه در دوحه قطر گفتند که به‌ شدت نگران نشست «پشت‌ درهای بسته» سازمان‌ملل با نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان هستند.

در نامه‌ای این فعالان آمده است که سازمان‌ملل درعوض به رسمیت شناختن طلبان، وظیفه خود را بابت متوجه کردن این گروه در قبال تصامیم و عمل‌کرد شان انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *