علی حکمت، عضو انجمن حمایت از پناهندگان افغان در ترکیه می گوید که دولت ترکیه از شروع سال جاری میلادی تا ۲۰ اپریل ۱۰ هزار و ۶۰۴ شهروند افغانستان را به صورت اجبار به افغانستان باز گردانده است.

این افراد با پروازهای چارتر به کابل و به مسئولان طالبان تحویل داده شده‌اند.

آقای حکمت به خبرگزاری بخدی گفت که در حال حاضر ۴ هزار و ۱۳۲ افغان دیگر در مراکز “دیپورت” قرار دارند. او احتمال داد که این شمار از افغان‌ها هفته آینده به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

به گفته حکمت، این پناهجویان به طور غیرقانونی وارد ترکیه شده و هیچ سند اقامتی این کشور را ندارند.

ترکیه از مسیرهای عبور پناهجویان به یونان و اروپا است.

ترکیه در سه ماه نخست سال ۲۰۲۳ بیش از ۳ هزار پناهجوی افغان را به افغانستان اخراج کرد. در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور  در ۱۴ ماه می، حضور میلیون‌ها مهاجر در ترکیه در محور کارزارهای انتخاباتی «ائتلاف ملت» رقیب رجب طیب اردوغان قرار دارد.

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر ائتلاف ملی متشکل از شش گروه اپوزیسیون سکولار رقیب رجب طیب اردوغان در انتخابات ماه آینده ریاست جمهوری این کشور اعلام کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات فروش ملک به خارجی‌ها را منع اعلام می‌کند و حدود ۳.۶ میلیون مهاجر سوری و صدها هزار مهاجر افغان را به کشورشان باز می‌گرداند.

هر چهار نامزد انتخابات ترکیه سیاست‌های سختگیرانه‌ای را در مورد حضور مهاجران و پناهجویان در این کشور اعلام کرده‌اند.

نظرسنجی‌ها حاکی از رقابت تنگاتنگ میان اردوغان و رقیبش پس از حدود دو دهه در قدرت در ترکیه است. بحران اقتصادی و اشتباهات در زلزله ماه گذشته موقعیت او را نسبت به انتخابات قبلی آسیب پذیرتر کرده است.

بنا به آمارهای رسمی بیش از ۳۰۰ هزار مهاجر از افغانستان در ترکیه زندگی می‌کنند، علاوه بر آنها، صدها هزار پناهجویانی که به صورت غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند.

بحران پناهجویان در ترکیه

روزنامه دیلی‌صباح ترکیه در ۸ جنوری گزارش داد که از آغاز سال ۲۰۲۲، در مجموع ۵۵ هزار و ۵۰۲ شهروند افغانستان با ۲۱۳ پرواز چارتر به این کشور بازگردانده شده‌اند و یا در برنامه اخراج هستند.

ترکیه در سال ۲۰۲۲ حدود صد هزار پناهجو را اخراج کرده. به گزارش این روزنامه در مقایسه با سال پیش از آن، تعداد مهاجران اخراج شده به افغانستان ۲۰۶ درصد افزایش داشته است.

به گفته این روزنامه، در شبکه‌های اجتماعی به ویژه به مردان افغان در ترکیه اظهارات نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز ابراز می‌شود.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر ماه نوامبر گذشته در گزارشی ۷۳ صفحه‌ای گفت ترکیه ‌ده‌ها هزار پناهجوی اهل افغانستان را در مرز زمینی این کشور به سمت ایران بازگردانده و ایران نیز آنها را «مستقیماً به افغانستان اخراج می‌کند».

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده که هر دو کشور ترکیه و ایران، تقاضای پناهجویان برای حمایت را نادیده می‌گیرند.

علی حکمت می‌گوید که در سال جاری میلادی ۳۹ هزار و ۵۶۰ مهاجر در ترکیه بازداشت شده که ۱۳ هزار و ۳۵۹ تن آنها اتباع افغانستان اند.

او به خبرگزاری بخدی گفت:د “از شروع سال جاری تا ۲۰ اپریل در مجموع ۳۲ هزار مهاجر از ترکیه به کشورهای شان برگردانده شده که اتباع افغانستان و پاکستان در سطر فهرست اخراجی‌ها قرار دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *