سازمان گزارش‌گران بدون مرز که مقر آن در فرانسه است در یک اقدام کم سابقه نقشه افغانستان را به رنگ سیاه منتشر کرده و گفته که فشار بر خبرنگاران در حاکمیت طالبان افزایش یافته است.

این سازمان با نشر اعلامیه‌ای به مناسبت سوم می (روز جهانی آزادی مطبوعات) گفته است که خبرنگاران در افغانستان بدترین روزهای کاری‌شان را سپری می‌کنند و آنها از سوی طالبان همواره هشدار دریافت می‌کنند.

این سازمان می‌گوید وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ، امر به معروف و ادارات همچون استخبارات و مرکز رسانه‌های حکومت طالبان به خبرنگاران هشدار می‌فرستند.

در اعلامیه آمده است که پس از حاکمیت طالبان ۶۰ درصد از ۱۰ هزار و ۸۷۰ نفری که در اتاق‌های خبر در افغانستان کار می‌کردند، دیگر بر سر کارشان نیستند.

این سازمان می‌گوید که در مجموع ۴۳ درصد رسانه‌های افغانستان دیگر فعالیت ندارند و هیچ نشانه‌ای از آن نیست.

در اعلامیه گفته شده که از هر پنج خبرنگار زن چهار تن آنها کار خود را از دست داده‌اند. این رقم به گفته این سازمان، ۸۴ درصد کل خبرنگاران زن را دربر می‌گیرد.

سازمان خبرنگاران بدون مرز می گوید که خبرنگارانی که نتوانسته‌اند از افغانستان خارج شوند، همواره از سوی طالبان، بازجویی، تهدید، بازداشت و مورد خشونت قرار می گیرند.

در حالی‌که طالبان می‌گویند هیچ خبرنگاری در زندان‌های این گروه نیست، اما مرکز خبرنگاران افغانستان پیشتر گزارش داد که مرتضی بهبودی خبرنگار افغانی‌الاصل فرانسوی و خیرالله پرهر هنوز هم در نزد طالبان زندانی هستند.

این مرکز گفته است که خشونت علیه خبرنگارن در یک سال گذشته ۶۴ درصد افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *