وزارت خارجه طالبان اعلام کرده است که به کمک عربستان سعودی، نخستین گروه از افغان‌های گیرمانده در سودان را تخلیه کرده و آنها به سلامت به شهر جده انتقال داده است.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی این وزارت با انتشار اعلامیه‌ای در باره شمار دقیق این افراد چیزی نگفته اما تصریح کرد که قرار است آنها به کابل منتقل شوند.

بدنبال درگیری‌ها در سودان، اکثر کشورها شهروندان خود را از این کشور تخلیه کردند، هزاران نفر همچنان در تلاش برای فرار از خرطوم، پایتخت سودان هستند.

آتش‌بس سه روزه، به هزاران خارجی این فرصت را فراهم کرده تا از هر راه ممکن، از سودان خارج شوند.

عبدالقهار بلخی، گفته است: “با تلاش وزارت خارجه و همکاری عربستان سعودی توانستیم نخستین گروه افغان‌های گیرمانده در سودان را بیرون سازیم و به شهر جده عربستان سعودی انتقال دهیم.”

پیشتر، امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان در یک گردهمایی در ولایت خوست گفت: که ۱۲۰ تن از افغان‌ها در جنگ سودان گیر مانده‌اند و تلاش‌ها برای حفاظت از آنها جریان دارد.

گزارش‌های از حمله مردان مسلح به اقامت‌گاه‌های شهروندان افغانستان در شهر مدنی مخابره شده. گفته شده که در این حمله شماری از افغان‌ها لت‌وکوب شده و دارایی آنها غارت شده است.

همچنین برخی رسانه‌ها از انتقال دست‌کم ۷۱ افغان‌ گیرمانده در سودان از طریق دریا با هزینه عربستان‌سعودی به ریاض گزارش داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *