بستگان اکمل امیر، از فرماندهان جبهه آزادی افغانستان از تحویل‌گیری مشروط جسد امیر خبر داده‌اند.

اکمل امیر از نظامیان برجسته حکومت پیشین بود که گفته می‌شود به تازگی از ایران به افغانستان آمده بود

آنها گفتند که طالبان جسد را عصر امروز (دوشنبه ۲۸ حمل) به خانواده او تحویل داده‌اند، مشروط بر این‌که مراسم خاک‌سپاری بدون تشریفات معمولی و بی سرو صدا برگزار شود.

طالبان حتی یکی از شروط تحویل‌دهی جنازه را عدم اطلاع رسانی و بدون حضور مردم در مراسم خاک‌سپاری این فرمانده خوانده است.

یک تن از بستگان اکمل امیر می‌گوید که طالبان جنازه را تحویل داده‌اند، اما به خانوانوده‌اش گفته شد که حق ندارند کسی را در مراسم تشییع جنازه خبر کنند.

اکمل امیر از فرماندهان نظامی جبهه آزادی بود که همراه با عبدالبصیر اندرابی و دست‌کم شش جنگجوی این جبهه در درگیری با طالبان کشته شدند.

جبهه آزادی افغانستان حدود یک هفته بعد اعلام کرد که امیر کشته شده است. هر چند طالبان در روزهای نخست کشته شدن ا و را تایید کردند.

تجارت خون

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی و کنشگران اجتماعی و مدنی از جبهه آزادی و جبهه مقاومت‌ملی به شدت انتقاد کردند.

منتقدان می‌گویند که سران این دو جبهه علاوه بر این‌که علیه طالبان می‌جنگند باهم رقابت‌های قومی، منطقوی و سیاسی دارند.

شماری از کاربران، یاسین ضیا، رهبر جبهه آزادی افغانستان را متهم کردند که برای رسیدن به شهرت جنگجویانش به شمول اکمل امیر و عبالبصیر اندرابی را بدون امکانات و تجهیزات نظامی با لشکری عظیمی از طالبان برابر کرده‌است.

همچنان یک صدای منسوب به آقای ضیا به شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نقشه قتل سیمع‌دره‌یی از خبرنگاران دره هزاره پنجشیر را با استفاده از نام داعش با یک تن طراحی می‌کند.

همزمان در اوج انتقادها از سران جبهه آزادی، کاربران شبکه‌های اجتماعی آنها را مهره‌های سوخته خوانده‌اند که در زمان قدرت‌شان در افغانستان متهم به فساد گسترده مالی و اخلاقی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *