منابع معتبر در ولایت غزنی در مرکز کشور می‌گویند که طالبان به اجبار در مساجد اهل تشیع نماز عید برگزار کردند.

دو منبع معتبر در شهر غزنی به خبرگزاری بخدی گفتند: “طالبان به اجبار اهالی مساجد اهل تشیع را برای اداری نماز عید به مساجد برددند.”

منابع می‌گویند که طالبان ملاامامان مساجد کلاه‌سبز در مرکز شهر و سرور کایینات در منطقه نوآباد غزنی را فراخواندند و به زور نماز عید را اقامه کردند.

به گفته منابع ملاامامان این دو مسجد و شماری از نمازگزاران با دهن روزه نماز عید ادا کردند.

طالبان امروز (جعمه ۱ ثور) را روز اول عید سعید فطر اعلام کردند، اما براساس مراجع تقلید و احکام فقه اهل تشیع فردا (شنبه ۲ ثور) مصادف است با روز اول عید سعید فطر.

پیشتر گروه طالبان اعلام کرد که شیعیان در امور دینی باید مطابق نظر دادگاه عالی طالبان که تصمیم‌های آن بر اساس فقه حنفی گرفته می‌شود عمل کنند.

دادگاه استیناف طالبان در ولایت بلخ در شمال کشور روز شنبه، ۲۷ حمل از روحانیان شیعه خواست که عید فطر را مطابق اعلام دادگاه عالی طالبان برگزار کنند.

مسئولان دادگاه محلی طالبان که روحانیان شیعه را به مقر ولایت بلخ احضار کرده بودند، از آن‌ها خواسته‌اند که پس از اعلام دادگاه عالی این گروه، شیعیان نیز همراه اهل تسنن، عید فطر را برگزار کنند.

چند روز پیش این گروه با آغاز دوباره تدریس فقه جعفری در دانشگاه بامیان مخالفت کرده بود.

منابع که با خبرگزاری بخدی صحبت می‌کردند گفتند که شماری زیادی از اهل تشیع امروز را از ترس طالبان بیشتر در خانه‌های شان گذراندند و از رفتن به شهر و بازارها جلوگیری کردند.

به گفته منابع، طالبان به مردم می‌گفتند که به دستور رهبر طالبان امروز روز اول عید است و کسی حق ندارد از دستور ملاهیبت‌الله سرپیچی کند.

این منابع می‌گویند که طالبان حتی در برخی مناطق به زور اهل تشیع را مجبور به شکستاندن روزه‌شان کردند.

در حکومت‌های گذشته نیز بر سر برگزاری عید و روز آخر ماه رمضان میان اهل تشیع و تسنن اختلاف نظر وجود داشت.

هر چند در گذشته اهل تشیع و تسنن با اختلاف یک روز و حتی دو روز عید را برگزار می‌کردند اما ماموران حکومتی اجازه برگزاری نمازهای عید به طور اجباری را نداشتند.

طالبان امروز را روز اول عید اعلام کردند و نماز عید فطر را در مسجد ارگ ریاست جمهوری ادا کرند.

قاضی‌القضات طالبان در خطبه‌ این نماز پیام نخست وزیر طالبان را نیز خواند.

قبل از ادای نماز عید، عبدالحکیم حقانی، قاضی القضات طالبان در سخنانی گفت: “علما و حکما باید یکجا مطابق اوامر الهی عمل نموده، در راستای اصلاح جامعه و محو فساد تلاش نمایند.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *