وزارت معارف طالبان به ریاست‌ها معارف در هلمند و قندهار در جنوب کشور دستور توقف فعالیت‌ تمامی موسسات آموزشی را صادر کرده است.

در مکتوبی این وزارت که امروز (دوشنبه ۲۸ حمل) به رسانه‌های اجتماعی درز کرده آمده است که این موسسات تا اطلاع بعدی حق فعالیت ندارند. مکتوب دیروز به امضای مولوی حبیب‌الله ‌آغا، سرپرست وزارت معارف طالبان صادر شده است.

در بخش این مکتوب آمده است: “پس از دریافت هدایت هذا، فعالیت تمامی موسسات آموزشی در ولایات‌تان تا زمانی‌که هیات توظیف شده از سوی وزارت معارف تحقیقات خود را در باره تمامی پروژه‌های آموزش تکمیل نکند و موارد اختلافی در سطح مردمی حل نگردد، متوقف است.”

در مکتوب در باره نوعیت تحقیق و موارد اختلافی اشاره‌ای نشده است.

در مکتوب گفته شده که هیات با صلاحیت برای هر دو ولایت از سوی وزارت معارف تعیین شده تا پروژه‌ها و نحوه فعالیت موسسات آموزشی را بررسی کند.

وزارت معارف طالبان می‌گوید که نتیجه تحقیق و گزارش هیات را به رهبر طالبان می‌فرستد.

گفته شده است که برخی از صنف‌های درسی در قندهار و هلمند به صورت مختلط و با حضور همزمان پسران و دختران برگزار می‌شود. موضوع که طالبان با آن به شدت مخالف اند.

طالبان پس از حاکمیت‌شان، نخست آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را تعلیق و سپس این گروه تحصیل دختران در مقطع دانشگاه را ممنوع کرد.

این گروه کار زنان در موسسات و نهاد‌های داخلی و بین‌المللی را هم تعلیق کرد و اخیرا مانع کار زنان در دفاتر سازمان‌ملل شده، موضوع که باعث ایجاد تیرگی میان طالبان و سازمان‌ملل شده است.

طالبان به نقض حقوق بشر، حق زندگی، کار و تحصیل از سوی نهادهای مدافع حقوق بشری متهم شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *